اخبار

آیین اختتامیه سومین فراخوان ایده های مسجدی برگزار شد/ مسجد منشأ اتفاقات بزرگ و مرکز عالم است

هفدهم شهریور مجتمع محراب مرکز رسیدگی به امور مساجد میزبان مدیران ستادی و نواحی ۱۷گانه این مرکز و ائمه‌جماعات منتخب بود تا در آیین اختتامیه سومین فراخوان ایده‌های مسجدی (فام) از ایده‌پردازان برتر تقدیر کنند.
  حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌ علی اکبری رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد در اختتامیه سومین فراخوان ایده های مسجدی(فام) با اشاره به دیدار اخیر ائمه جماعات استان تهران با مقام معظم رهبری گفت: بعد از این دیدار فضای ایجاد شده است که ذهنیت همه را به سمت مسجد جلب کرده است و باید از این فضای ایجاد شده و این ظرفیت استفاده لازم را بکنیم که فام می‌تواند از این فضا بیشترین بهره برداری را کرده و کارکردهای مسجد را برای همه ترسیم کند.

وی درباره طرح ایده‌های مسجدی(فام) تشریح کرد: این طرح به مرحله نقطه امن رسیده است چرا که به سند و چشم انداز این کار دست پیدا کرده‌ایم اما برای معرفی این طرح احتیاج است که خود فام خود را معرفی کند نه اینکه ما با سرو صدا رسانه‌ای این طرح را معرفی کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری چشم‌انداز بین‌المللی را برای طرح فام ترسیم کرد و گفت: تحقق این امر محتاج به این است که بتوانیم این اقدام را در ابعاد بین المللی مطرح کنیم تا فام تبدیل به مرجعی بین المللی در طرح‌ها و ایده های مسجدی بشود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در مورد ایده‌های مطرح شده در این طرح(فام) گفت: ایده پردازان مد نظر داشته باشند که تمام این اقدامات در انتها منجر به موضوع نماز بشود و نباید ایده‌ها به گونه‌ای باشند که متصور بشود برای باشگاه و یا فرهنگسرا باشد بلکه باید هویت مسجد حفظ بشود و از اصل موضوع که مسجد است نباید غافل بشویم.

وی تصریح کرد: امروز دیگر نوبت آن رسیده که ایده‌های ناب فام را اجرایی کنیم که این وظیفه مرکز رسیدگی به امور مساجد است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری با بیان اینکه مسجد مرکز عالم است، ادامه داد: مساجد منشاء اتفاقات بزرگ هستند و پروردگار متعال مساجد را به خودش نسبت می دهد یعنی هر چه هست در همین مسجد است.

وی ادامه داد: ما در ایران معجزه مسجد را دیدیم و از آن فاصله گرفتیم ولی امروز شاهد هستیم برخی از کشور‌ها که فقط یک مسجد دارند همان یک مسجد منشاء تحولات اجتماعی شده است و یا در بعضی مواقع از ما جلوتر حرکت می‌کنند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد درباره دیگر توانایی‌های مسجد گفت: مساجد باید باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و تقویت جنبه‌های معنوی مردم باشند.

وی با اشاره به عید غدیر و ارتباط آن با مسجد اضافه کرد: مسجد و غدیر هردو مظلوم هستند و در صدد آن هستیم در همین ایام به ائمه جماعات ابلاغ کنیم که برای ترویج غدیر و تبیین پیام‌های آن اقدامی موثر انجام دهند.

وی با بیان اینکه در عصر حاضر این امام خمینی(ره) بود که حق غدیر را ادا کرد گفت: امام با بنیانی که با انقلاب اسلامی گذاشت و رهروان پاکش که همان شهدا هستند و امتدادشان امروز هم خود را خطوط مقاومت نشان می‌دهد توانست به معنای واقعی حق غدیر را بیان کند.

حجت الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری ضمن تشکر از ایده پردازان ایجاد فام و ایده‌ها پردازانی که ایده هایشان را به این مرکز ارسال کرده‌اند از رابطین استانی فام تشکر ویژه ای کرده و گفت: کاری که بعضی از این رابطین کرده اند و گزارش آن را داده‌اند در حد فعالیت یک مرکز عریض است که امید روزهای بهتر را در این مسیر می‌دهد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای یوم‌الله ۱۷ شهریور و شهدای فاجعه منا، با اعلام انزجار و نفرت از حکومت آل‌سعود ابراز امیدواری کرد که با نابودی این شجره خبیثه مقدمات حج ابراهیمی برای مسلمین ایجاد شود.

 

*****************************

در این جمع دوستانه که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد کشور همراه بود ایده‌پردازان برتر مسجدی در ارائه‌ای کوتاه، ایده‌های خود را معرفی کرده و از شیوه‌های اجرا و مدیریت این ایده‌ها سخن گفتند.
در ادامه برترین ایده‌های فراخون سوم ایده‌پردازی مسجدی را بروایت صاحبان آن ایده‌ها از نظر می‌گذارنیم:
سرکارخانم سعیده سادات علاقه بند حسینی
ایده: شبکه سراسری مجازی جهت آموزش‌های مسجدی با موضوع ایجاد کمپین‌ها و موج آفرینی
ایجاد شبکه سراسری مجازی جهت آموزش های مسجدی، با هدف ایجاد کمپین ها و موج آفرینی با توجه به اهمیت فضای مجازی، ضرورت نقش آفرینی جوانان مسجدی(مومن و انقلابی)، ضرورت ایجاد کمپین ها و موج آفرینی در فضای مجازی.
مراحل ایجاد شبکه عبارت است از: شناسایی نیروهای مستعد، آموزش و ارتقاء توانمندی‌ها، دسته‌بندی، تولید محتوا و محصول و هشتگ، انتشار و حمایت به عنوان مثال در مواقعی که رهبری به میانه میدان آمده و حرکت بزرگی را برای انتشار اسلام انجام می‌دهند، همچون نامه ایشان به جوانان اروپا. مزیت این کار هم اتصال و پشتیبانی فضای حقیقی و بچه‌های مسجدی‌ست که خواهند توانست با هدایت و رهبری جامع و توانایی، ایجاد موج‌آفرینی به هنگامی داشته باشند.
سرکار خانم مونا اسکندری
ایده: مسجد پیشگام در آموزش انواع دوخت حجاب برای همه نوع سلیقه
یکی از مسولیت‌های مسجد و مسجدی‌ها ترویج فرهنگ عفاف و حجاب برای مصونیت ماندن جامعه است که بخشی از آن بر عهده‌ی بانوان است. پوشش امری است که دین اسلام بر آن تاکید کرده و از واجبات است. مسجد می‌تواند برای نسل امروز قدم بردارد و آنها را با پوشش اسلامی آشنا و یا آشتی بدهد. ازجمله اقدامات ممکن از سوی مسجد عبارت است از:
آموزش دوخت انواع چادر و مقنعه و حجاب در مسجد بصورت رایگان
دوخت چادر و ملزومات حجاب ویژه‌ی کودکان و نوجوانان دختردر مسجد
دوخت لباس عروس پوشیده و ملزومات حجاب ویژه‌ی مهمانی‌ها و مجالس در مسجد
حجت الاسلام و المسلمین مشکوری
ایده: ساخت۱۱۰مسجد پیش ساخته
طبق مطالعات کانون خورشید که با هدف ترویج رسانه ای غدیر تاسیس شده است، مسجد نماد امام علی(ع) است و هفت شان از شئون امام علی در مسجد محقق شده است: ولادت، وصلت و ازدواج، سکونت و بحث سدالابواب، ولایت علی(ع) و اعطای انگشتری در مسجد، حکومت در مسجد، قضاوت در مسجد، شهادت در مسجد. به همین منظور طرحی به نام یکتامان ادعا کرد می‌تواند سازه های پیش ساخته مسجد را تولید نماید.
این سازه ها با نمادهای شیعی طراحی شده و سریع‌الاحداث بودند و این امکان را فراهم می‌کرد که با هزینه های کمتر و صرف وقت کمتر و در عرض سه ماه یک مسجد بنا گردد. امروز ۵ بنا از این مساجد در ایران هست. شروط اصلی در این طرح این بوده است که عنوان این مساجد غدیری تعیین شود. این مساجد بایست روز عید غدیر آراسته گردد. دیگر اینکه کاروان های شادی به همت این مساجد راه اندازی شود. دیگر اینکه در در اجتماع این مساجد عیدانه غدیر داده شود. در این مساجد نماز عید غدیر برپا شود. همچنین روز عید غدیر زیارت غدیریه خوانده شود. همچنین عقد اخوت بین بردران و اطعام غدیر از دیگر برنامه های این مساجد است.
جناب آقای علی مراد خسروآقایی
ایده: نذر فرهنگی با رویکرد اهدای کتاب
یکی از کارکردهای فرهنگی مسجد، نذر فرهنگی است. نذر فرهنگی عبارت است از انجام کار فرهنگی و فکری برای فرد یا گروهی از افراد می باشد. همچنین نذر فرهنگی شامل: نذر وقت، نذر مهارت و تخصص ، نذر محصولات فرهنگی ازجمله: کتاب و…. می باشد. کتاب جلوه نابی از نذر فرهنگی و بهترین غذای روح انسان است.
برایا جرای ایده لازم است؛ توجیه و آگاه سازی اهالی مسجد در زمینه طرح مذبور، تبلیغ و اطلاع رسانی از طریق پیامک، نشریه، سایت و بنر به اهالی مسجد، فراخوان از اهالی مسجد در زمینه هدیه کتاب در قالب نذر فرهنگی، عضویت در طرح نذر فرهنگی و ثبت اطلاعات فردی اهالی مسجد در سامانه اطلاعاتی، تهیه لیست کتاب های مفید و ارزنده با مشارکت امام جماعت محترم ، اعضای محترم هیئت امناء ، اعضای بسیج و اهالی مسجد، تهیه و اهداء ۲ جلد کتاب مورد نیاز بر اساس لیست تنظیمی هرساله در ایام ماه محرم و رمضان از سوی اهالی مسجد.
جناب آقای ابوالفضل منصوری
ایده: مسجد پر از مدرسه ای
دسته چک‌های تشویقی برای بچه‌ها تهیه کنید و روی آن مبلغی مثلا ۱۰۰۰تومان بنویسید و در عین حال با مدرسه هماهنگ کنید که بچه‌ها با تحویل دادن این چک از بوفه‌ی مدرسه خرید کنند و بعدا این چک‌ها را از مدرسه بگیرید و پول آن را پرداخت کنید. با این کار بچه ها برای گرفتن چک سعی در کار مثبت کنند.
جناب آقای ابراهیم جنبی بحرینی
ایده: طرح مسجد با رویکرد معماری دینامیک
معماری دینامیکی ، که یک معماری سبک خاص است که اجزای ساختمان را از حالت سکون به حرکت دینامیکی وادار می کند. لذا بهترین ایده برای ساخت مسجد با این سبک معماری جهت مناره های متحرک و کلاهک چرخشی و همچنین گنبد دینامیکی جلوه های مسجد و کارای آن برای نور پردازی پخش صوت از مناره و….. بسیار کاربرد خواهد داشت.
ساختمان‌هایی که در حال حرکت هستند و درعین حال شکل خود را برای انطباق با تصورات انسانی تغییر می دهند؛ این ساختمان‌ها جهت حرکت خورشید را تعقیب می‌کنند و به سمت جهت وزش باد تغییر جهت می‌دهند. بنابراین همساز شدن با طبیعت باعث می شود این بناها انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند. این نوع معماری قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه برای ایجاد دید گسترده ای نسبت به جهان، طبیعت، آینده و زندگی دارد.

 

فام 3
فام 3 12
فام 3 11
فام 3 10
فام 3 9
فام 3 8
فام 3 7
فام 3 6
فام 3 5
فام 3 4
فام 3 3
فام 3 2
فام 3 1

۱۸ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۴۱

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید