اخبار

اسلام هیچ گاه آمدن زنان به مساجد را منع نکرده است/ لزوم ارتباط مستمر امام جماعت با مردم در مسجد

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اسلام هیچ گاه آمدن زنان به مساجد را منع و تحریم نکرده است؛ یکی از نشانه‌هایی که آمدن زن‌ها به مساجد خوب است، این است که آن‌ها در مساجد حجاب خودشان را رعایت می‌کنند و باید همیشه اینگونه باشد.

به گزارش فارس، فرارسیدن روز 31 مردادماه روز ملی مساجد، فرصتی است تا بار دیگر به جایگاه رفیع مساجد در اسلام و کارکردهای این مکان مقدس در جامعه اسلامی پرداخته شود. مسجد علاوه بر نقش عبادی و معنوی خود، فضایی برای حضور جمعی مسلمانان بوده و فرصتی برای حرکت‌های یکپارچه اسلامی ایجاد می‌کند.

در واقع می‌توان گفت مسجد محور تحرکات مذهبی و دینی در جوامع اسلامی است؛ مساله‌ای که بارها در آیات و روایات بر آن تاکید شده و تجمع مسلمانان در کنار یکدیگر به عنوان یک ارزش شمرده شده است.

برای گفت‌وگو در این خصوص به سراغ آیت‌الله علی‌اکبر مسعودی خمینی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و تولیت سابق آستان مقدس حضرت معصومه(س) رفتیم.

فارس: مساجد در اسلام چه جایگاهی دارند؟

امور مساجد در اسلام مسائل بسیار متفاوتی را دارد. مسجد جایگاهی است که انسان را از این جهان ماده به یک جهان دیگر راهنمایی می‌کند. مسجد از نظر لغت به معنای سجدگاه است، جایی که انسان به آنجا می‌رود و در آن مکان سجده می‌کند. شما می دانید که بهترین خضوع برای انسان سجده است و هیچ گاه سجده برای غیرخدا جایز نیست. خدای متعال هم برای مساجد احکامی گذاشته است که وضع این احکام نشانگر جایگاه بلند مساجد است و مسجد را باید از نظر اسلام به عنوان یک جایگاه بسیار بالایی ببینیم، چون چنین احکامی برای مسجد صادر شده است. براساس احکام اسلامی مسجد را نمی‌توان نجس کرد و کافر نباید وارد مسجد شود. انسان باید در مسجد باوضو باشد و برای عبادت به این مکان مقدس برود. مسجد دارای جایگاه بسیار بلندی در اسلام است، در این رابطه هم کتاب‌هایی نوشته شده که کتاب‌های خوبی هم هستند که افراد می‌توانند این کتاب‌ها را مطالعه کنند.

پیامبر اکرم(ص) از همان روز اولی که به شهر مدینه آمدند، نخستین مسجد را در این شهر ساختند. مسجد برای دعا و نماز و استجابت و تقوا وقف شد و ما باید مساجد را به تمام معنا دارای یک جایگاه رفیع بدانیم. مالکی که مسجد را وقف می‌کند، پس از آن دیگر هیچ‌گاه نمی‌تواند در آنجا دخالتی داشته باشد و تنها مثل یک فرد عادی می‌تواند برای عبادت به آنجا برود. مساجد در اسلام جایگاه بسیار بلندی دارد که انسان می‌تواند از آنجا به آسمان‌ها پرواز کند و از نظر عبادت به جایگاهی برسد که خداوند متعال می‌فرمایند من گوش آن انسان، چشم آن انسان و قوای آن انسان می‌شوم و و این انسان از مساجد خدایی می‌شود.

مسجد چنین جایگاهی دارد و ما باید مساجد را برای خودمان، بچه‌هایمان و آیندگان‌مان تعریف کنیم و بگوییم که مساجد چه جایگاه رفیعی دارند و از همان روز اول آن‌ها را با مساجد آشنا کنیم. مسجد جایگاه علم، عمل و ترقی روحی است و امیدواریم که مردم هم به مساجد بیشتر و بهتر روی بیاورند و در سجده‌هایشان در مساجد با خضوع و خشوع باشند و انسان در این صورت در راه خدای متعال به مقامات عالی خواهد رسید.

فارس: چه کسانی با چه ویژگی‌هایی می‌توانند که یک امام جماعت موفق در مساجد باشند؟

ائمه جماعات مساجد باید از نظر عدالت، عادل باشند، از نظر تقوا، متقی باشند، از این نظر که می‌خواهد مردم را هدایت کند، اول خودشان باید دارای اخلاقیات و صفات انسانی و روحی باشند و با مردم سازگاری داشته باشند. امام جماعت باید در دل مردم باشد و مردم را بپذیرد و با آن‌ها رفت و آمد کند و اسلام را آنطوری که شاید و باید برای انسان‌ها به خصوص جوانان معرفی کند، امام جماعت باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کند، ما باید جایگاه جوانان را در مسجد ببینم، نه در خیابان‌ها و جاهایی که نباید بروند. ما باید جوانان را در مساجد پیرو ائمه معصومین(ع) کنیم و این مساله وابسته به امام جماعت همه جانبه‌ای است که بتواند با مردم آرام باشد و با مردم رفت و آمد کند و جوانان را در مسجد جمع کند و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کند. امام جماعت نباید از نظر مادیات چشم به مال دنیا نداشته باشد، در این صورت زندگی‌اش هم اداره می‌شود. اگر خدای ناکرده یک امام جماعتی فقط به مال دنیا نظر داشته باشد، فکر نمی‌کنم موفق شود و باید خداوند توفیق بدهد که ما از ذخایر دنیا چشم‌مان را بپوشانیم و راهنمای جوانان باشیم و آن‌ها را راهنمایی کنیم.

فارس: توجه به بانوان در مساجد چقدر اهمیت دارد؟

اسلام هیچ گاه آمدن زنان به مساجد را منع و تحریم نکرده است. خیال نکنند برخی که زنان نمی‌توانند به مساجد بیایند، مساجد جایگاه انسان‌ها چه مردان و چه زنان است. اگر زنان به مساجد بیایند و برای آن‌ها برنامه‌ریزی شود، مساجد جایگاه خوبی برای زنان است.  زن‌ها باید به مساجد بیایند و این کار بسیار خوبی است تا آن‌ها در مساجد از مواعظ و هدایت‌های امام جماعت استفاده کنند. زن‌ها باید مثل مردها به مسجد بیایند، البته زنان در مساجد و غیرمساجد باید حجاب و پوشش اسلامی را داشته باشند و خودشان را از چشم نامحرم حفظ کنند. یکی از نشانه‌هایی که آمدن زن‌ها به مساجد خوب است، این است که آن‌ها در مساجد حجاب خودشان را رعایت می‌کنند و باید همیشه اینگونه باشد و امیدوارم که زن‌ها همچون مردها به مساجد بیایند.

۳ شهریور ۱۳۹۵ ۰۹:۲۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید