اخبار

هم اندیشی ائمه جماعات فعال و صاحب نظر در حوزه مسجد و بانوان برگزار شد + عکس

در نشست هم اندیشی ائمه جماعات فعال و صاحب نظر در حوزه مسجد و بانوان مهمترین راهکارهای ارتقا نقش و جایگاه بانوان در مسجد مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد، نشست هم اندیشی ائمه جماعات فعال و صاحب نظر در حوزه مسجد و بانوان صبح امروز، سه شنبه پنجم مرداد ماه، به همت معاونت فرهنگی امور مساجد با حضور جمعی از ائمه جماعات در مرکز محراب برگزار شد، و راهکارها و پیشنهادات مختلف جهت تحکیم جایگاه بانوان در مسجد و ارتقا نقش آنها طرح و مورد بررسی قرار گرفت.

حجت اللاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی اکبری، رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد ضمن تشکر از ائمه جماعات برای حضور و ارائه نظرات و پیشنهادات ابراز امیدواری کرد این دیدگاه ها برای تدوین سند نهایی مفید واقع شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر به این موضوع و سایر موضوعات مرتبط با مسجد و امام جماعت نگاه عالمانه نداشته باشیم دچار آسیب های جدی می شویم، اظهار کرد: ما در حال حاضر بصورت سلیقه ای برخورد می کنیم در صورتیکه فعالیت ها و برنامه های ما در قبال بانوان باید روشمند و بر اساس مبانی درست باشد. باید نگاههمان به موضعات عالمانه، عمیق، جامع و متناسب با زمان باشد نه عملکردی، سلیقه ای و اقتضایی.

وی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) هنر به میدان آوردن بانوان را در نهضت انقلاب اسلامی نشان دادند، ادامه داد: باید نگاهمان را به موضوع اطلاح کنیم و برای موفقیت همه به میدان بیاییم. در حال حاضر توجه به موضوع مخاطبین مسجد در کشورهای اسلامی دیگر و در فرق اسلامی هم مورد توجه قرار گرفته است با اینکه کشورهای اهل تسنن از نظر روشنفکری دینی از ما عقب تر هستند.

رییس مرکز در پایان خاطر نشان کرد:  امسال ما موضوع مسجد و بانوان را ناظر به ظرفیت ها و آسیب ها، تا رسیدن به یک جمع بندی و سند پیش می بریم تا در ادامه به مراکز مختلف ارائه کنیم.

*************************

حجت الاسلام و المسلمین سعید کرمی، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در این هم اندیشی با بیان اینکه دشمن با همه توان خود از همه ابزار استفاده می کند تا هویت زن ایرانی را از او جدا کند، اظهار کرد: مسجد کانون تربیت دینی و خواستگاه هویت ملی و دینی است و می تواند علاوه بر دفاع در برابر دشمن در جایگاه فعال قرار گیرد.

وی با بیان اینکه انقلاب ما مدیون مسجد است و منبر مهمترین رسانه است، ادامه داد: هدف ما تقویت مشارک بانوان در مسجد است چرا که در مساجد آن مواجهه کریمانه ای که باید با بانوان صورت نمی گیرد. در مسجد برای زنان شرایط مناسبی فراهم نیست و معمولا فضاهای تاریک و نامناسب را به بانوان اختصاص می دهند.

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه موضوعات و مطالبی که در مساجد مطرح می شود بیشتر مردانه است و کمتر به بانوان پرداخته می شود، گفت: بسته پیشنهادی در معاونت فرهنگی طراحی شده است که البته نیاز به همفکری و تکمیل دارد و شامل پیشنهاداتی در حوزه فضای کالبدی و محتوایی است.

وی با اشاره به اینکه هیچ مشاوری در این حوزه بهتر از ائمه جماعات نیست، تنظیف مکان بانوان و سرویس های بهداشتی، نصب تلویزیون مدار بسته برای دیدن سخنران، بهسازی سیستم صوتی، رعایت بهداشت مسجد، ایجاد خانه کودک در مسجد، اهتمام امام جماعت به موضوعات خاص بانوان، گرامیداشت مناسبت های ویژه بانوان و ... را به عنوان پیشنهادات اصلی مطرح کرد.

***************************

در بخش دیگری از این هم اندیشی ائمه جماعات حاضر به بیان نکات، دیدگاه ها و پیشنهادات خود در موضوع مسجد و بانوان پرداختند که مهمترین موارد مطرح شده را می خوانید:

حجت الاسلام و المسلمین معلمی امام جماعت مسجد علی ابن ابی طالب(ع): تاکید بر تغییر خادم با محوریت همسر خادم، تشکیل شورای فرهنگی مختص بانوان، برگزاری جشن تکلیف دختران در مسجد، واگذاری پذیرایی به بانوان و تاسیس آبدارخانه مختص خانم ها.

حجت الاسلام و المسلمین نیک صفت امام جماعت مسجد آیت الله کاشانی پامنار: بحث بانوان باید با این نگاه باشد که جنبه الگویی برای زنان خارج از مسجد هم داشته باشد. خانم ها ظاهرگراتر، عاطفه نگر تر، و جزیی نگر هستند و بیشتر تمایل دارند که دیده شوند. این شرایط می طلبد توجه خاصی به بانوان در مسجد شود. اطلاع رسانی درباره نامگذاری سال مسجد و بانوان در مساجد هم می تواند مفید باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حبیبی امام جماعت مسجد جامع الزهرا منطقه اوین: نگاه موضوعی به فعالیت های مسجد بسیار راهگشاست. بحث خانواده به شدت از سوی رسانه های خارجی مورد هدف گیری شده است. اقتضا فعالیت های مساجد بیشتر انگیزشی و هیجانی است و تنها راهی که می توانیم افراد را به ثبات رفتار برسانیم آموزش است. امکان ندارد یک خانم را با سخنرانی و تبلیغات به نقش مادری برسانیم. ما به مراکز آموزشی وابسته به مسجد نیاز داریم.

حجت الاسلام و المسلمین پرویزی امام جماعت مسجد ائمه بقیع: مساجد تهران به نیازسنجی منطقه ای و محله ای نیاز دارند. توجه به فرهنگ ایثار و شهادت در مساجد با تمرکز بر بانوان موردی است که کمرنگ شده است. نباید مسجد را به قشر خاصی از بانوان اختصاص دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین مسعودی امام جماعت مسجد امام حسین(ع): توجه به هیئت امنا برای پیشبرد فاعلیت های مسجد و الگوسازی برای بانوان.

حجت الاسلام و المسلمین معراجی امام جماعت مسجد افسریه: تعداد بانوان مسجد ما چند برابر مردان است و بانوان بهترین بازوی مالی برای امام جماعت است.

حجت الاسلام و المسلمین صدر امام جماعت مسجد پیامبر اعظم (ص) سعادت آباد: واگذاری اداره سایت مسجد به بانوان، تعامل واحد بانوان مساجد با هم، تنظیم پرونده برای خانم های عضو واحد بانوان، ارائه دوره های طب سنتی برای بانوان و تاسیس دفتر همسان گزینی می تواند از پیشنهادات مفید باشد.

موسوی مسجد النبی بلوار ابوذر: مذاکره با  مدارس علمیه بانوان جهت شناسایی بانوان مستعد و بهره گیری از آنها در برگزاری دوره های آموزشی.

حجت الاسلام و المسلمین نعمتی: تاکید بر پرداختن به موضوع مهم خرافه زدایی از بانوان و حل مسئله عدم نشاط بانوان.

حجت الاسلام و المسلمین کریما امام جماعت مسجد شیشه: تاکید بر حضور مدیران نواحی در مساجد و بررسی مشکلات.

حجت الاسلام و المسلمین ایمانی: در روستاهای قدیمی همچنان سنت های قدیمی وجود دارد و فعالیت های خانم ها با مشکلات متعددی روبر هست که لازم در این باره تمهیدات لازم اندیشیده شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیاح امام جماعت مسجد زینب کبری(س): تاکید بر آموزش مهارت های دینی به بانوان، توجه و سامان دادن فعالیت های بانوان، بررسی بازخورد برگزاری برنامه ها.

حجت الاسلام و المسلمین اکبری امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج) اسلامشهر: تاکید بر استفاده از بانوان حوزه علمیه برای بیان احکام مختص بانوان.

حجت الاسلام و المسلمین کشاورز امام جماعت مسجد المهدی(عج): بررسی ویژگی های زن موفق مسجدی برای الگوسازی

حجت الاسلام و المسلمین شریعتی: توجه به مبانی اسلامی درباره احکام زنان، توجه به تبعات برنامه های اجرایی مسجد برای بانوان، لزوم آموزش خانواده ها، رعایت تدبیر در برنامه ریزی برای بانوان

 

شناسایی سخنران های خاص برای بانوان در مسجد، ارائه خدمات رایگان پزشکی برای بانوان در مسجد، راه اندازی اتاق مشاوره برای مسایل خانوادگی و زناشویی در مسجد، راه اندازی اردوهای شهری ویژه بانوان، برگزاری مسابقات شاد، واگذاری مسئولیت به بانوان در بحث هایی چون پخت غذا و اداره خیریه مسجد و صندوق قرض الحسنه، شناسایی دغدغه های نقش دختری، همسری و مادری و پرداختن به آنها، ارائه مشاوره های تحصیلی، ازدواجی به دختران، مشاوره برای رفع اختلافات زناشویی، ارائه مشاوره های تربیتی به بانوان، ایجاد رقابت بین آقایان و خانم ها در ارائه فعالیت ها، تجهیز خانم ها به دانش رسانه ای برای تشخیص فیلم های خوب و بد، از دیگر نکاتی بود که در این نشست هم اندیشی به نقد و نظر گذاشته شد.

همایش بانوان 4
همایش بانوان 3
همایش بانوان 2
همایش بانوان 1
همایش بانوان 18
همایش بانوان 17
همایش بانوان 16
همایش بانوان 15
همایش بانوان 14
همایش بانوان 13
همایش بانوان 12
همایش بانوان 11
همایش بانوان 10
همایش بانوان 9
همایش بانوان 8
همایش بانوان 7
همایش بانوان 6
همایش بانوان 5 

۵ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۲۳

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید