اخبار

بیش از توسعه کمّی مساجد به ارتقاء کیفی آنها نیاز داریم

احمد دنیا مالی از اعضای شورای شهر معتقد است: مسجد یکی از مهمترین مکان‌هایی است که انسان می تواند در آن فکر کرده و عمیق شود و مشارکت دادن مردم و بویژه جوانان در مراسم غبارروبی می تواند در جذبشان به مسجد نقش داشته باشد.

احمد دنیامالی از اعضای چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، درباره جایگاه مسجد در هنر به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت: واقعیت این است که با توجه به تغییراتی که در حوزه‌های مختلف فرهنگی و تکنولوژیک در جهان شاهد هستیم به نظر می‌آید که انسان بیش از پیش نیاز دارد که در یک سری از فضاهایی که به آنها معتقد است بتواند خلوت کرده و با خدای خودش راز و نیاز کند. در حالی که متاسفانه دنیای ماشینی دارد این فاصله را عمیق‌تر می‌کند و انسان‌ها هم دارند از خود بیگانه می‌شوند.

وی که سابقه معاونت وزیر راه و ترابری را هم در کارنامه دارد، افزود: من فکر می‌کنم که اگر می‌خواهیم برای مساجد کاری کنیم، باید به کیفیت فضای مساجد بپردازیم و برای جوانان جذابیت ایجاد کنیم تا آنجا را مأمنی بدانند برای اینکه هم بتوانند با خدای خود ارتباط داشته باشند و هم ارتباطات اجتماعی خودشان را در آنجا تعریف بکنند.

دنیامالی تاکید کرد: لذا به جای اینکه به گسترش کمّی مساجد نیاز داشته باشیم، باید شرایطی را فراهم کنیم که جوانان و مردم در این فضاها حضور پیدا کنند و بتوانند از مسجد به عنوان یک پایگاهی که انسان می‌تواند در آنجا روحش را صیقل بدهد بهره‌مند شوند. چرا که هرکسی که بتواند ارتباط درستی با خداوند برقرار کند، می‌تواند خدمت صالحانه‌ای را به جامعه خودش داشته باشد.

وی در مورد رشد تکنولوژی و کیفیت مصالح در مساجد هم اظهار داشت: ما باید در حوزه معماری مساجد ضمن اینکه آن معماری سنتی را حفظ می‌کنیم برای اینکه این مکان‌های مقدس ماندگاری و در عین سادگی زیبایی بیشتری داشته باشند، بایستی از تکنولوژی روز هم در ساخت و توسعه مساجد استفاده شود.

دینامالی در مورد خاطره‌اش از مراسم غبارروبی مساجد گفت: در گذشته در این مراسم شرکت کرده‌ام اما اخیرا خیر اما فکر می‌کنم که تجربه لذت حضور در مسجد، بسته به جهانبینی و برداشت افراد متفاوت است. عده‌ای دوست دارند در مسجد در جماعت و کارهای گروهی مشارکت کنند اما من اعتقاد دارم که مسجد یکی از مهمترین مکان‌هایی است که انسان می‌تواند در آن فکر کرده و عمیق شود. لذا از این زاویه فکر می‌کنم که مشارکت دادن مردم و بویژه جوانان در مراسمی از این دست خیلی می‌تواند در جذبشان به مسجد نقش داشته باشد.

۱۹ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۳۰

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید