اخبار

کار فرهنگی حفظ جوانان از آلودگی و تشویق به حضور آنان در مساجد است

امام جمعه موقت شهر تهران با بیان اینکه حضور خانواده‌ها در مساجد تنها منحصر به ماه مبارک رمضان شده است، گفت: عدم حضور در مساجد ریشه بسیاری از مشکلات خانواده‌ها است که در نهایت به موازات آن منجر به فاصله گرفتن از فرهنگ اسلامی و پیوند با فرهنگ بیگانه می‌شود.

به گزارش ستاد خبری دهه تکریم مساجد، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی از مؤسسان و چهره‌های برجسته جامعه روحانیت مبارز تهران، تحصیلات مقدماتی‌اش را در حوزه علمیه کرمان گذراند و سپس برای ادامه تحصیلاتش به حوزه علمیه قم رفت. کشور عراق و حوزه علمیه نجف اشرف نیز مقصد بعدی آیت‌الله موحدی کرمانی برای تحصیل علوم دین بوده است.

وی پس از مراجعت از نجف و قم، به مدت چند سال در زادگاه اصلی خود یعنی کرمان ساکن شد و سپس در سال 1348 به دعوت شهید باهنر به تهران آمد و با متمرکز کردن فعالیت‌های خود در مسجد مسلم‌ بن‌ عقیل‌ در شرق تهران، آن را به یکی از پایگاه های اصلی مبارزان ناحیه شرق تهران علیه رژیم ستمشاهی بدل کرد، آیت‌الله موحدی کرمانی در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم کرمان برگزیده شد و پس از آن در دوره‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم به نمایندگی از مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی حضور داشت، ایشان در سال 1391 با حکم رهبر انقلاب به سمت امامت جمعه موقت تهران منصوب شد، به مناسبت دهه تکریم مساجد آیت‌الله موحدی کرمانی در مراسم غبارروبی از مسجد امام حسن مجتبی(ع) شهرک شهید محلاتی حضور یافت.

وی با اشاره به اینکه اقم الصلاه منجر به اصلاح رابطه بین مردم و خداوند می‌شود، افزود: از وظایف اصلی و مهم امرای اسلامی توجه به اقامه نماز است، زیرا بهترین روش برای تبلیغ فرهنگ دینی و قرآنی در جامعه است.

آیت‌الله موحدی کرمانی با بیان اینکه مسئولان مساجد باید فضای حضور جوانان در خانه خدا فراهم کنند، خواستار کار فرهنگی در این زمینه شد و گفت: کار فرهنگی چسباندن پوستر نیست، کار فرهنگی حفظ جوانان از آلودگی و تزریق معارف قرآنی در وجود آنان است، اگر ما موفق به انجام این کار شویم، در پاداش و صواب همه مجاهدان اسلام از صدر تا کنون شریک هستیم.

وی افزود: در این رابطه امام جماعت مساجد در مقابل سؤالات و شبهات جوانان باید با حوصله به سؤال‌ آنان جواب دهد تا زمینه جذب نسل نو به مسجد را فراهم کنند،  البته باید همه جذب مسجد شوند، اما از آنجایی که جوانان مدیریت آینده کشور را بر عهده دارند، باید هوای آن‌ها بیشتر داشت.

امام جمعه موقت شهر تهران نقش والدین را در تربیت نسل توحیدی با محوریت مسجد را مهم توصیف کرد و اذعان داشت: با توجه به گیرندگی و حافظه قوی که کودکان دارند، در همان سال‌های اولیه زندگی پایه‌های سعادت آن‌ها ریخته می‌شود، بنابراین والدین باید کودکان خود را با معارف ارزنده اسلامی و قرآنی و آداب اسلامی آشنا کنند.

وی با تأکید بر اینکه جوانان تشنه مباحث اخلاقی هستند، ادامه داد: بسیاری از جوانان نسبت به مسائل سیاسی اجحاف و احاطه ندارند و این وظیفه امام جماعت است که این روشنگری‌ها را داشته باشد، زیرا افرادی ممکن است در این زمینه برداشت‌های اشتباهی داشته باشند، بنابراین ائمه جماعات می‌توانند راه صحیح را در پیش روی آنان قرار دهند.

آیت‌الله موحدی کرمانی یکی دیگر از موانع تربیت نسل توحیدی در جامعه اسلامی را  فاصله گرفتن خانواده‌ها از مساجد عنوان کرد و ابراز داشت: متأسفانه حضور خانواده‌ها در مساجد تنها منحصر به ماه مبارک رمضان، محرم و ایام این چنینی شده است که این مسأله ریشه بسیاری از مشکلات خانواده‌ها محسوب می‌شود که در نهایت به موازات آن منجر به فاصله گرفتن از فرهنگ اسلامی و پیوند با فرهنگ بیگانه می‌شود.

وی با بیان اینکه جایگاه و نقش مساجد همانند مسجدالحرام است، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها و نمازگزاران باید این باور را داشته باشند که مسجد محل همان شعبه‌ای از مسجدالحرام است و سعی کنند نمازهای واجب خود را حدالامکان در مساجد و به جماعت اقامه کنند.

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۳۷

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید