اخبار

هدایت جوانان در مسجد مانع افتادن در دام فرقه‌های انحرافی است

حجت الاسلام ابراهیمی، رئیس سابق مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: اگر مساجد به درستی به شبهات سیاسی و اعتقادی جوانان پاسخ دهند، آن ها از سقوط و افتادن در ورطه فرقه های انحرافی باز می مانند.

به گزارش مهر، حجت الاسلام حسین ابراهیمی، رییس سابق مرکز رسیدگی به امور مساجد در پاسخ به این سوال که مهم ترین ماموریت مسجد در زمان کنونی چیست، اظهار کرد: امروز مسائل فرهنگی حقیقتا مساله مهم و اساسی است ضمن آن که مسائل اجتماعی جامعه نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

 وی ادامه داد: با این توصیف رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حوزه ها و طلاب حوزه های علمیه سه وظیفه را بیان فرمودند که به اعتقاد من این وظایف دقیقا با رسالت و ماموریت مساجد نیز مطابقت دارد و پایگاه های خانه خدا باید به این واظایف عمل کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به وظایف یاد شده افزود: رهبر انقلاب اسلامی نخست هدایت دینی را از وظایف علما و حوزه های علمیه برشمردند بنابراین مساجد باید به طور حقیقی مردم و افراد جامعه را متدین و با خدا و دیندار بار آورده و به این مساله مهم توجه اساسی و لازم داشته باشند.

وی با تاکید دوباره مبنی بر این که مساجد باید هدایت دینی مردم را بر عهده داشته باشند، ابراز کرد: آموزش امانتداری، صداقت و راست گویی، ترک حرام، انجام واجبات و ... از مواردی است که علما وظیفه دارند آن ها را به مردم آموزش دهند و بهترین مکان برای این آموزش، مساجد است.

حجت الاسلام ابراهیمی دومین رسالت و وظیفه ای که رهبر انقلاب اسلامی از وظایف علما و حوزه های علمیه برشمردند، هدایت سیاسی جامعه دانست و تاکید کرد: موازی با این رویکرد، مساجد نیز وظیفه و ماموریت دارند که در مسائل سیاسی جامعه را آگاه کرده و به آن ها مسیر و جهت دهند و بر بصیرت همه اقشار به ویژه جوان ها بیفزایند تا در برابر دشمن و توطئه های او مصون و محفوظ بمانند.

رییس سابق مرکز رسیدگی به امور مساجد خدمت رسانی به مردم را دیگر وظیفه و رسالت مسجد معرفی کرد و گفت: این مولفه شامل کمک به نیازمندان و فقرا، دستگیری از محتاجان و مسکینان و ... می شود که مسجد باید نسبت به آن توجه خاص و ویژه ای داشته باشد و به جامعه خدمت کرده و به افراد خدمت رسانی داشته باشد.

حجت الاسلام ابراهیمی با اشاره به نقش مسجد در ایجاد وحدت و اتحاد میان افراد جامعه و امت اسلامی بیان کرد: اگر مسجد به وظیفه هدایت دینی و هدایت سیاسی خود عمل کند، همین مساله موجب می شود مردم به وحدت و انسجام و یکپارچگی دعوت شوند؛ در حقیقت در دل هدایت دینی و هدایت سیاسی، وحدت نهفته است.

وی تصریح کرد: همچنین اگر مساجد به درستی به شبهات سیاسی و اعتقادی افراد جامعه به ویژه جوانان پاسخ دهند، آن ها از سقوط و افتادن در ورطه فرقه های انحرافی باز می مانند که این موضوع نیز باز به همان دو مولفه هدایت دینی و هدایت سیاسی بازمی گردد.

تولیت مدرسه علمیه ثقلین در پایان با اشاره به مولفه های یک مسجد موفق و پویا در جذب جوانان یادآور شد: مسجدی موفق است که امام جماعت عالم و پارسا و با تقوا داشته باشد و او برای مسجد وقت بگذارد از سوی دیگر مسجد باید امکانات لازم را داشته و برنامه ریزی کند. بدون برنامه نمی توان به هدف مطلوب رسید.

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۳۳

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید