اخبار

امکانات را برای حضور بانوان در مساجد فراهم کنیم

رییس موسسه معارف وحی و خرد گفت: از نگاه سلفی درباره حضور زنان در مسجد دوری کنیم. برای حضور هر چه بیشتر بانوان در مساجد باید رسانه‌ها، خانواده‌ها و خود متولیان مساجد وقت بگذارند.

حجت‌الاسلام علی نصیری رییس مؤسسه معارف وحی و خرد به مناسبت دهه تکریم و غبارروبی مساجد در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس گفت:‌ هر مرکزی در مناطق و محلات به نام مسجد جزو افتخارات دین مبین اسلام است. انسان متعجب از این آینده نگری می‌شود و از سوی نیز این آینده نگری را تحسین می‌کند.

وی یکی از کارکردهای مسجد مساجد را مردم‌محوری به شمار آورد و گفت: اینکه کار کاملا به مردم واگذار شده و همه تشویق به ساخت مسجد شده‌اند، خیلی خوب است مشاهده می‌کنیم که در بسیاری مناطق مردم مسجد می‌سازند و خود نیز فعال هستند، این مساجد تأثیر زیادی در آن مناطق گذاشته است.

حجت‌الاسلام نصیری یادآور شد: در نگاه بدوی جای مسجد سجده و عبادت است، هرچند این بسیار ارزشمند است اما جنبه‌های دیگر مسجد را هم باید بسنجیم، پدیده همگرایی در مسجد به بهترین وجه بروز می‌کند، همسایگان در منطقه کنار هم هر روز چند بار جمع می‌شوند تا اینکه برسند به مساجد جامع یا مسجدالحرامی که در حج بدانجا می‌روند.

استاد دانشگاه علم و صنعت درباره جنبه‌های متنوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فعالیت‌های مساجد گفت: تأثیری که این فعالیت‌ها می‌گذارد از آغازین روزها در مسجد النبی (ص) نیز که پایگاه مراجعات مردم بوده، مطرح بود. این مساجد جایی برای قضاوت و مراجعات مردم بود، دیدار علما و هیئات سیاسی و کارهای علمی و درس و بحث نیز در مساجد ممکن می‌شود.

وی با بیان اینکه سال‌ها مساجد نقش دانشگاه‌ها را در جهان اسلام ایفا کردند، افزود: همه این موارد و مقوله‌های دیگر نشان می‌دهد که چقدر اسلام نگاه دقیق و عمیقی به مکانی برای عبادت مسلمانان و پیش بینی برای حضور مسجد داشته است.

رییس مؤسسه معارف وحی و خرد درباره اهمیت نقش بانوان در مساجد توضیح داد: در بحث از مباحث زنان یک نگاه سلفی وجود دارد که استناد به برخی روایات درباره عدم حضور زنان در اجتماع و مساجد دارد، این نگاه بسته و محدود است، امروزه بین وهابی‌ها کار به جایی رسیده که در مساجد جایی برای بانوان پیش بینی نمی‌کنند! این بدبینانه‌ترین شرایط و نگاه به زنان است. حال علت چیست؟ چون از برخی روایات سوءبرداشت شده که حضور زنان در جامعه همراه با آسیب است، چرا که آنها ملازمات عفت و حجاب را نمی‌کنند!

وی با تأکید بر اینکه براساس این دیدگاه زنان باید در پستوی خانه باشند چرا که جامعه دچار آسیب نشود درحالیکه براساس سوره قصص دختران شعیب در بیابان شبانی می‌کردند، افزود: پس حضور در بیابان کجا و حضور در مساجد محل کجا؟ چرا زنان آنجا اجازه حضور داشتند اما در اینجا خیر؟

نصیری با طرح این پرسش که حضور همراه با اصل حیا و عفت چه اشکالی دارد، ادامه داد: الحمدلله چنین وضعی در کشور ما حکمفرما نیست و برعکس تفکر وهابی دختران و بانوان در مدارس و دانشگاه‌ها حضور دارند. مساجد نیز اصل حضور زنان را البته با نشاط و پرجنب و جوش می‌طلبند.

وی در ادامه یادآور شد: یک بخش این فرهنگسازی را برای حضور بیشتر بانوان در مساجد رسانه‌ها می‌توانند با نقش بخشی به هویت دینی زنان به عنوان مادر، مربی و معلم، همسر و ... در تعلیم و تربیت جامعه برعهده بگیرند، بخش دیگر نیز با خانواده‌ها و سپس مساجد است.

نصیری درباره ایجاد برخی امکانات برای حضور بهتر بانوان در مساجد گفت: متأسفانه برخی مساجد به دلیل شرایط فضایی، طبقات نامناسب برای بانوان فرتوت و سالخورده، فضا، تهویه و نور ناکافی برای بانوان مناسب نیست. حتی گاهی دریافت صدای امام جماعت نیز در بخش بانوان ممکن نیست.

وی در این باره توضیح داد: با استفاده از روش‌های نوین صوتی و تصویری می‌توان این شرایط را بهتر کرد حتی مسئله تعلیم و تربیت نیز صرفا به حوزه منبر نباید منحصر شود، کلاس و جلسه احکام و قرآن با رعایت موازین دینی همانگونه که اصحاب پیغمبر(ص) داشتند نیز می‌تواند مفید باشد. بنابراین اینطور نباشد که بانوان یک چیزی از پشت پرده بشنوند و بی بهره از مسجد بروند. از سویی مساجد هم برنامه‌هایی در حوزه‌های روابط بهتر با همسر، فرزند و محیط خانواده ترتیب دهند.

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۲۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید