اخبار

یک مدرس حوزه و دانشگاه: امداد به نیازمندان از مهمترین وظایف مساجد است

یک مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به فعالیت‌ها و مأموریت‌های مساجد به ویژه در زمانه فعلی گفت: امداد به نیازمندان از مهمترین وظایف مساجد است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیدمحمد قائم‌مقامی در گفت‌وگویی با اشاره به جایگاه و نقش مسجد اظهار کرد: مساجد مهمترین نقش را در همه امور ایفا می کنند؛ اکنون در سطح جهان اتفاقات مهمی می افتد که همه آنها حول محور و مساله مسجد است، اصل دعوایی که در منطقه خاورمیانه وجود دارد بر سر تولیت مساجد مهم و اثرگذار مثل مسجدالحرام، مسجدالنبی، مسجد الاقصا و مسجد کوفه است. دعوا بر سر آن است که چه کسی متولی این مساجد باشد.

وی افزود: این مساله در مورد مساجد اصلی جهان اسلام از جمله مسجد الحرام، مسجد النبی، مسجد الاقصی به درجاتی در مورد سایر مساجد دنیا نیز مطرح است لذا مسلمین باید بیش از پیش نسبت به مساجد توجه داشته باشند و این محور وحدت را حفظ کنند.

وی ادامه داد: مساجد به عنوان کانون وحدت و به تعبیر امام خمینی(ره) «سنگر» باید به بهترین شکل حفظ و اداره شوند و از نظر زیبایی، نظافت و رسیدگی در بالاترین سطح باشند چراکه مساجد همچنان که بیت الله هستند، بیت الناس نیز محسوب می شوند.

قائم مقامی با اشاره به نقش مسجد در ساخت آینده جامعه اسلامی گفت: مسجد مراکز حاکمیت الله است، حاکمیت خداوند مبتنی بر احزاب نیست و حاکمیت اسلام نیز مبتنی بر احزاب نیست بلکه مبتنی بر دین و حزب الله است، مرکز این سازمان دینی که نامش حزب الله است، مسجد است. به دیگر بیان مساجد مرکز تجمع نیروهای مومن و وفادار به حکومت الهی است و هرگز جنبه جناحی ندارد و تمامی سلایق را در بر می گیرد چراکه وجه مشترک در مسجد خداوند و حاکمیت الهی اوست.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید فعالیت های مختلفی در سطح مساجد برقرار باشد، اظهار کرد: علاوه بر فعالیت ها و ارایه مباحث دینی در مسجد باید مباحث علمی، فلسفی، حکمی و معارف جدید نیز مطرح شود، این موارد باید در کنار جنبه عبادی مسجد شامل نماز و ذکر و مناجات متبلور شود، همچنین رسیدگی به امور مردم و به ویژه نیازمندان از دیگر فعالیت هایی است که باید در مسجد در حد توان سامان یابد. امداد به نیازمندان از جمله وظایفی است که مسجد باید به آن توجه کند.

این استاد اخلاق در ادامه به اقامه سه وقت نماز جماعت در مساجد اشاره کرد و گفت: امیدواریم هر سه وقت نماز در مساجد به جماعت اقامه شود و از سوی دیگر به ساخت مسجد در مناطق مختلف شهری توجه شود چراکه اکنون در برخی مناطق وسیع تهران مسجد نیست و یا اگر باشد به فاصله طولانی احداث شده است و در نقطه مقابل در برخی مناطق با مساحت محدود تعداد زیادی مسجد ساخته می شود. این یک نقیصه بزرگ است که باید نسبت به رفع آن اهتمام شود.

قائم مقامی در ادامه به بیان خاطره ای از مسجد در دوران زندگی خود پرداخت و اظهار کرد: شیرین ترین خاطرات من با مسجد است، نقشی که مساجد در سیر انقلاب اسلامی داشتند نقشی همه جانبه بود، روشنگری ها و منبرهای سیاسی و انقلابی و دینی و معرفتی در مساجد سامان می یافت. مسجد جنبه توسل و ذکر و دعا داشت و در آن دوران کارکردهای متتنوع مسجد به منصه ظهور رسیده بود، این جایگاه و فعالیت های مساجد در آن دوران برای من خاطره ای شیرین را رقم زد.

وی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: اما خاطره تلخ نسبت به مسجد امسال برایم رقم خورد، روز عید مبعث به بازار تهران رفته بودم و نیتم این بود که در مسجد امام بازار تهران نماز بخوانم، به مسجد رفتم و در کمال تعجب دیدم در روز عید مبعث مسجد بسته است، این شد که راهی مسجد جامع بازار تهران شدم که داخل بازار قرار دارد، دیدم که این مسجد نیز بسته بود و حیرتم زمانی بیشتر شد که از محوطه بازار خارج شدم و نزدیک میدان 15 خرداد آمدم که در مسجد آن منطقه نماز بخوانم اما آن مسجد نیز بسته بود، وقتی سؤال کردم مردم پاسخ دادند وقتی بازار تعطیل باشد مسجد را هم تعطیل می‌کنند و این خاطره تلخی برای من بود که در روز عید مبعث برای اقامه نماز ظهر به مسجد رفتم و مسجد بسته بود، چون بازار تعطیل بود.

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۲۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید