اخبار

جامعه منتظر پیوند غیرقابل اغماض با مسجد دارد/ ضرورت ترویج فرهنگ مسجدسازی

رئیس مرکز تخصصی مهدویت با اشاره به اینکه جامعه منتظر پیوند عمیق و غیرقابل اغماضی با مسجد دارد، گفت: طبیعی است مسجد در عصر غیبت و عصر انتظار مهم‌ترین پایگاه برای اعتلای معارف دین به حساب می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی کلباسی رئیس مرکز تخصصی مهدویت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه مسجد نماد دینداری و نماد امامت و ولایت است، ابراز داشت: روی که رسول خدا(ص) وارد شهر مدینه شدند، اولین اقدامشان تأسیس مسجد بود، چون مسجد است که جامعه را در مسیر اهداف مقدس انبیا راهبری می‌کند.

وی افزود: ما نمی‌توانیم بدون مسجد جامعه دینی داشته باشیم و اهداف جامعه دینی را تأمین کنیم، در مورد بحث انتظار هم همین است، انتظاری که ساخت آینده ما است و در حقیقت آن جامعه ایده‌آل باید تشکیل شود، جامعه منتظَر است.

حجت‌الاسلام کلباسی با تأکید بر اینکه جامعه منتظر پیوند عمیق و غیرقابل اغماضی با مسجد دارد، بیان داشت: کسانی که منتظر امامی هستند که جانشین پیامبر(ص) است و امامی که برای اعتلای معارف دین، عدالت، امنیت و سایر اهداف قیام خواهد کرد، طبیعی است که مسجد در عصر غیبت و عصر انتظار مهم‌ترین پایگاه برای این منظور به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بگوییم که کدام نماد امروزه با موضوع جامعه منتظر و موعود مرتبط است و می‌تواند با آن در ارتباط باشد، قطعاً از نام مسجد نمی‌توانیم عبور کنیم، بنابراین مسجد پایگاهی برای منتظران و مقوله انتظار است.

رئیس مرکز تخصصی مهدویت با انتقاد از کمبود مساجد در کشور گفت: اکنون در شهرهای جدید مشکل اساسی برای دسترسی به مساجد داریم و باید این مشکل رفع شود، چون همه چیز باید حول محور مسجد باشد به خاطر اینکه بر روح افراد اثرگذار است.

وی با اشاره به ضعف معماری جدید در لحاظ کردن المان‌های مذهبی در سطح شهر افزود: در معماری قدیم صفویه می‌بینیم که مسجد محور است و بازارها حول مسجد شکل گرفته است و در میدان امام(ره) اصفهان بیشترین چیزی که جلب توجه می‌کند، بر محوریت و قلب مسجد بنا شده است.

حجت‌الاسلام کلباسی درباره مهم‌ترین مأموریت مساجد در حال حاضر گفت: مسجد همواره مأموریتش حفاظت، حراست و توسعه معارف دین و جامعه‌ای دینی و توسعه معارف آن است، مسجد مهم‌ترین پایگاه برای تبلیغ دین، ارتباط میان مسلمانان و حل مشکلات جامعه است.

وی با تأکید بر اینکه بیش از 99 درصد مساجد کشور توسط مردم ساخته شده است، ادامه داد: فرهنگ مسجدسازی باید توسط دولت در جامعه ترویج یابد تا میان مردم نهضتی وصف‌ناپذیری در این امر آغاز شود، زیرا طبیعی است در حال حاضر روشنگری، تبلیغ صحیح دینی و رساندن پیام قرآن، پیام اوصیا و انبیای الهی و پیام امام عصر(عج) جایگاهش مسجد است و مسجد  باید در این مقوله ایفای نقش کند.

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۴۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید