اخبار

پخش اذان بلندگو هنری‌تر است اما اثرگذاری صدای مؤذن زنده را ندارد

امرالله احمدجو کارگردان سینما و تلویزیون گفت: تا پیش از انقلاب فضا برای انجام فعالیت هنری در مسجد وجود نداشت اما امروزه این فضا به خوبی فراهم است.
امرالله احمدجو؛ کارگردان مجموعه‌های ماندگار «سردار جنگل»، «روزی روزگاری» و «تفنگ سرپر» در گفت‌وگو با خبرگزاری صبا گفت: در طول تاریخ گرچه فراز و فرودهای بسیاری وجود داشته اما مسجد هرگز از جایگاه خود افول نکرده است.

وی با بیان اینکه مسجد محور جامعه ایرانی اسلامی است، افزود: در برخی دوره‌ها بنا به دلایل متعددی مثل فضای سیاسی، نقش مسجد تا حدودی کمرنگ شد که می‌توان دوران مغول را به عنوان نمونه نام برد که حتی مساجد را تخریب می‌کردند اما پس از طی شدن این مقاطع، مسجد دوباره به عنوان پایگاه اصلی جامعه مطرح شده است.

احمدجو مسجد را نمود هنر ایرانی دانست و ادامه داد: هنرمندان همواره مسجد را به عنوان بهترین مکان برای تجلی هنر خود انتخاب کردند، بطوری که امروزه زیباترین معماری‌های ایرانی را می‌توان در مسجد دید. در قرن اخیر نیز مساجد زیبایی ساخته شده است که بهترین نمونه‌های معماری هستند گرچه تلاش‌هایی برای معماری‌نوین انجام شد اما همچنان سبک معماری سنتی جایگاه و زیبایی متمایزی دارد.

این کارگردان و فیلمنامه‌نویس ادامه داد: تا پیش از انقلاب فضا برای انجام فعالیت هنری در مسجد وجود نداشت اما امروزه این فضا بخوبی فراهم است. می‌توان در حاشیه مراسم‌های مذهبی و عبادی، کلاس‌های هنری با کیفیتی نیز با هدف تربیت هنرمند متعهد طراحی و برگزار کرد تا افراد علاقمند در کنار انجام فرایض دینی در این کلاس‌ها شرکت کنند.

وی افزود: اضافه‌شدن صندلی و ویدئو به شبستان‌ها و تزئین مساجد اقدامی بسیار مناسب بود که توانست تا حدودی رونق مساجد را بیشتر کند، این رویه فرهنگی مناسب خوشبختانه در حال توسعه و گسترش است.

احمدجو، اخلاق‌خوش متولیان مساجد را یکی از عامل ترغیب مردم و خاصه جوانان به حضور در مسجد دانست و گفت: اگر متولیان اخلاق اسلامی و آموزه‌های دینی را در رفتار خود رعایت کنند و به اخلاق اسلام ناب مزّین باشند، می‌توانند جوانان را جذب کنند.

این کارگردان در ادامه با بیان خاطرات دوران کودکی خود، گفت: به خاطر دارم در گذشته به جای بلندگو، مؤذن بر در مسجد می‌ایستاد و اذان می‌گفت. علاوه بر آن کسبه بازار نیز هر کدام بر در حجره‌های خود اذان می‌گفتند. در دوران کودکی بارها و بارها این صحنه را در بازار اصفهان دیدم. دیدن این لحظه به حدی برای من جذاب بود و به حدی من را تحت تاثیر قرار می‌داد که هر روز تلاش می‌کردم لحظه اذان در بازار اصفهان باشم.

احمدجو در پایان تصریح کرد: اذان گفتن مؤذن بر بام یا درب ورودی مسجد، تاثیر شگرفی در نهادینه‌شدن روح معنویت بر اجتماع دارد. امروزه در هر محل و منطقه‌ای که مسجد وجود دارد، می‌توان این عمل را به عنوان اقدامی فرهنگی انجام داد. پخش اذان از طریق بلندگو شاید زیبایی‌های موسیقیایی داشته باشد اما قطعاً اثرگذاری صدای مؤذن مسجد را نخواهد داشت.
۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۵۷

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید