اخبار

سیاست‌زدگی بانیان مسجد مردم را از خانه خدا دور می‌کند

ابوالفضل جلیلی با اشاره به لزوم رونق مساجد، گفت: مسجد باید به نحوی اداره شود که حضور خداوند را در زندگی فردی و اجتماعی اشاعه دهد و روح معنویت را در گسترش دهد، نه اینکه خود مسجد ابزاری برای بازی‌های سیاسی باشد.

ابوالفضل جلیلی؛ کارگردان و فیلمنامه‌نویس مطرح در گفت‌وگو با خبرگزاری صبا با اشاره به لزوم رونق مساجد، سیاست‌زدگی را یکی از موانع پیش‌روی رونق این مکان مقدس دانست.

وی افزود: به شخصه در دوران کودکی تمام اوقات خود را در مسجد سپری می‌کردم و به عبارتی بچه‌مسجدی بودم اما رفته‌رفته فضای نامناسبی که بر مساجد حاکم شد و سیاست‌زدگی بانیان و متولیان سبب شد از مسجد دور شوم.

جلیلی ادامه داد: مسجد باید به نحوی اداره شود که حضور خداوند را در زندگی فردی و اجتماعی اشاعه دهد و روح معنویت را در گسترش دهد، نه اینکه خود مسجد ابزاری برای بازی‌های سیاسی باشد. از رونق افتادن مسجد نتیجه‌ای است که از این روند حاصل می‌شود.

کارگردان برجسته سینما یادآور شد: در سال‌های اخیر تنها دو مسجد یکی در لرستان و دیگری در بلوچستان دیدم که با حال‌وهوای مساجد گذشته همگن بودند. چند سال پیش برای پروژه‌ای کاری به یکی از روستاهای کوچک بلوچ‌نشین که تنها 3 خانوار و تنها 5 نفر جمعیت مقیم داشت و همگی اهل تسنن بودند، سفر کرده بودیم. در این روستا مسجد کوچکی وجود داشت که پیرمرد در وقت نماز با صدای نخراشیده اما خالصانه خود اذان می‌گفت و پسر نوجوان او نیز به امامت پدر نماز جماعت می‌خواندند. خلوص این نماز یکی از تاثیرگذارترین لحظه‌ها را برای من ایجاد کرد چراکه با خلوص و نیت پاک و به دور از سیاست اقامه می‌شد.

جلیلی اظهار داشت: پیش‌تر مسجد خانه خدا بود و فرد با حضور در این مکان مقدس بخوبی این مهم را درک و لمس می‌کرد و از این حضور و راز و نیاز با خداوند متعال به آرامش می‌رسید.

این سینماگر مطرح خاطرنشان کرد: سیاست و دیانت تنها در فردی جمع می‌شود که بیشترین شباهت رفتاری و کرداری را با ائمه(ع) داشته باشد. تبیین نادرست پیوند دین و سیاست تنها یک خروجی دارد و آن دین‌زدگی و سیاست‌زدگی خواهد بود. ایمان کاذب و برخورد گزینشی با مردم جامعه ازجمله ثمره‌های این نوع برخورد با دین و خاصه مسجد است.

وی با اشاره به جذابیت مذهب و دین برای انسان، آن را با روح و ذات انسانی منطبق دانست و گفت: هر جای دنیا که صحبت از دین و مذهب می‌شود، مردم علاقمند به حضور هستند اما آنچه می‌تواند به این حضور تداوم دهد، اطمینان و اعتماد است. باید به نحوی عمل شود که چون گذشته مردم به متولیان و ائمه‌جماعات مساجد اعتماد و اطمینان داشته باشند.

۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ۱۶:۳۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید