اخبار

نخبگان خود را ملزم به حضور در مسجد بدانند/ انتقاد از غیبت اساتید در نمازخانه دانشگاه

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: یکی از مشکلات امروز ما این است که قشر نخبه متأسفانه از مسجد دور شده‌اند.

محمود واعظی معاون بین‌الملل بنیاد امام رضا(ع) درباره مهمترین مأموریت‌های مساجد در دوران کنونی در گفت‌وگو با خبرنگار «نسیم آنلاین» ،  گفت: بحث کارکردهای مساجد در منشور نوزدهم اجلاس نماز از سوی مقام معظم رهبری بسیار شفاف و روشن بیان شده است.

وی در ادامه افزود: اما بزرگترین مشکل امروز مساجد این است که جایگاه مساجد بین نخبگان و فرهیختگان مبهم است. اساتید و نخبگان فرهنگی و مسئولان فرهنگی ما اگر خود را ملتزم بدانند که در مساجد حضور داشته باشند - نه به اندازه‌ای که در مکان های دیگر وقت می گذارند حتی یک ساعت برای محله و مسجد خود وقت بگذارند - این خود باعث رونق مساجد می‌شود.

معاون بین‌الملل بنیاد امام رضا(ع) با اشاره به اینکه نماز خواندن بهانه‌ای برای درمان هزاران درد اجتماعی است، اظهار داشت: این دردها در مسجد رخ نداده اما در مسجد التیام می‌یابد، از مشاوره تا حل مشکلات اقتصادی، سیاسی و هزاران معضل دیگر در مساجد رفع می‌شود.

مشاور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه یادآور شد: امروز برویم سر بزنیم و ببینیم در مساجد ما چقدر اساتید دانشگاه و فرهیختگان حضور دارند، یا یک تحقیق میدانی انجام دهیم، نه اینکه فقط اینها اهمیت داشته باشند خیر، ولی وجود این افراد منشأ حضور جوانان و سایر اقشار جامعه می‌شود.

واعظی با تأکید بر اینکه کارکرد مساجد باید ازاین حالت منفعل به کاربردی تبدیل شود، افزود: فعالیت‌ها در مساجد عمق‌بخشی شده و سامان یابد،‌ این برای نسل جوان هم فعال‌سازی را به همراه می‌آورد، بنابراین فلان استاد وقتی به نمازخانه و مسجد دانشگاه نمی‌آید، چه انتظاری از دانشجویان است که در مساجد حضور یابند؟!

وی در ادامه افزود: کارکردهای ترویجی،‌ علمی، فرهنگی و مهارتی مساجد را افزایش دهیم یکی از مشکلات امروز ما همین است قشر نخبه ما متأسفانه از مسجد دور شده‌اند و طبیعتا یک جوان باید احساس کن که اگر به مسجد برود غیر از نماز جماعت و اجبات و مستحبات بهره علمی، فرهنگی و مهارتی هم می‌گیرد حضورش را پررنگ تر می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در خاتمه اظهار داشت:‌ ائمه جماعت در این اشتیاق افزایی و همینطور افزایش کارکرد مساجد می توانند مؤثرتر باشند در این زمینه بسترها را فراهم کنند خود به خود سایر فعالیت‌ها انجام می‌شود و جوانان هم بیشتر ترغیب می‌شوند. باید این فرهنگ که مساجد در تمام ابعاد زندگی مردم به ویژه جوانان تأثیرگذار خواهد بود را ایجاد کنیم، در این صورت می‌توانیم توقع یک جامعه سالم را داشته باشیم.

۱۵ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۰۷

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید