اخبار

برنامه‌های مسجد باید با حس استقلال‌طلبی جوان سازگار باشد

قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) معتقد است برای برنامه‌ریزی مساجد به لحاظ مدیریتی باید جامع‌نگر و جوان‌گرا بود، یعنی در عین مدیریت با شور و شعور و بصیرت، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که با حس استقلال‌طلبی جوان سازگار باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی، قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) در گفت‌وگو با خبرنگار «نسیم آنلاین» با اشاره به ویژگی‌های یک مسجد موفق و پویا اظهار کرد: مسجد در اسلام مرکز مجموعه فعالیت های فرهنگی، دینی و حتی نظامی و مدیریتی بوده و باید پایگاه همه اقشار جامعه برای انجام رسالت های دینی و اجتماعی و فرهنگی باشد.

وی ادامه داد: برای این که مسجد چنین موقعیت و جایگاهی داشته باشد، باید متناسب با اقشار و سنین مختلف برنامه ریزی شود و به نیازهای مجموعه طیف‌هایی که مسجد باید آن‌ها را جذب کند و مرجع آنها باشد، به صورت روزآمد پاسخگو باشد. لذا یک مدیریت جامع نگری مساجد ما باید داشته باشند که از یک سو نیازهای نوپدیدی که در جامعه به ویژه جامعه ما که پویا و متحول است را رصد کند و آسیب‌های اجتماعی که قشرها و سنین مختلف را تهدید می‌کند، شناسایی کرده و متناسب با این آسیب‌ها برنامه‌ریزی کنند، این اولین قدمی است که برای یک مسجد کارآمد و روز آمد نیاز است.

حجت الاسلام رجبی بیان کرد: اگر این مقوله تأمین نشود، طبیعی است که فعالیت‌های مسجد بدون برنامه و به صورت کار روزمره و احیاناً تکراری که مخاطب رغبتی برای آن‌ها ندارد، محدود می‌شود در نتیجه بسیاری از اقشار جذب مسجد نمی‌شوند به ویژه که امروز جامعه ما را نسل جوان تشکیل می‌دهد و جوان امروز متفاوت با جوان چند دهه گذشته است، یعنی فضای فکری و فرهنگی و اخلاقی جوانان ما متفاوت شده بنابراین باید برنامه ریزانی که برای مسجد برنامه ریزی می کنند یا مدیرانی که اداره مساجد را بر عهده دارند یا ائمه جماعاتی که نقش محوری در مسجد دارند، از افرادی انتخاب شوند که روحیه جوان را درک کنند، از سوی دیگر جوان های خوش فکر و انقلابی را باید انتخاب کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر این که بنابراین باید به جوانان بها داد و در ابعاد مختلف فعالیتی از آن ها کمک گرفت، تصریح کرد: این یکی از عوامل مهمی است که باید بر آن سرمایه گذاری شود از سوی دیگر باید در مقام اجرا نیز از جوانان و نوجوانان استفاده کرد و از نهادهایی که تجارب اجرایی و فکری دارند تا برنامه ها و مجریان متناسب با فضای امروز بتواند پاسخگوی نیاز جوان باشد.

 

 وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین نقش برنامه ریزان و مدیران مساجد و ائمه جماعات باید همین تغذیه فکری و فرهنگی جوان ها باشد و با شخصیت دادن و بها دادن به او، جوان را جذب مسجد کرده و کاری کنند که همیشه خاطره خوب از حضور در مسجد داشته باشد. به دلیل آن که دوران جوانی زمانی است که هم جوان در آن استقلال‌طلب است و هم معنویت در او رشد می‌کند، بنابراین در این زمان آمادگی برای اخذ مسائل عمیق دینی فراهم است بنابراین باید این ویژگی فصل جوانی را لحاظ کرد و فضای فکری و فرهنگی جوان امروز را مد نظر قرار داد تا موفق باشیم.

قائم مقام موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) ابراز کرد: یکی دیگر از اقدامات مهمی که باید انجام داد برنامه ریزی دقیق و صحیح در برابر آسیب‌ها در مساجد است تا جوان ها در برابر این مشکلات واکسینه شوند، بنابراین، هم به لحاظ مدیریتی باید جامع نگرا و جوان گرا بود هم در عین حال مدیریت را با شور و شعور و بصیرت همراه کرد و به گونه ای برنامه ریزی کرد که با حس استقلال‌طلبی جوان سازگار باشد

حجت الاسلام رجبی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین برای سایر قشرها و توده های مردم نیز باید برنامه ریزی کرد و نوع تعامل ائمه جماعات با مردم را نیز خوب و مهربانانه در نظر گرفت تا یک مسجد بتواند موفق عمل کند.

۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۴۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید