اخبار

غبارروبی مسجدی که نمازگزاران آن قشر دانشگاهی هستند+ تصاویر

مراسم غبارروبی در یکی از مساجد تهران در حالی برگزار شد که این مسجد از لحاظ سیاسی و اجتماعی در حساس ترین نقطه پایتخت قرار دارد.

به گزارش ستاد خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد، در انتهای خیابان کارگر شمالی پایتخت  مسجدی قرار دارد که در حساس ترین نقطه سیاسی و اجتماعی شهر یعنی کوی دانشگاه واقع است، مسجد النبی که در خیابان اصلی واقع شده است همه زمین های آن اختصاص به مسجد پیدا کرده است، مانند دیگر مساجد بسیج خواهران و برادران و سالن اجتماعات و سالن برای ختم دارد، اما آنچه این مسجد را متمایز کرده است حضور قشر دانشگاهی و دانشجویی در هنگام اقامه نماز است.

همچنین به خاطر وجود خوابگاه های دانشجوی دختر و پسر از دانشگاه کشور مسجد النبی به عنوان ثقل سیاسی اجتماعی کوی دانشگاه محسوب شده است، در حالت عادی حدود 200 نفر از آقایان هنگام اقامه نماز جماعت حضور دارند، اما شبستان مسجد در قسمت مردانه گنجایشی تا حدود 600 نفر را دارد.

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم اکبری امام جماعت مسجد النبی(ص) که در آستانه 42 سالگی است از سال 91 امام جماعت این مسجد را بر عهده گرفته است، وی حضور پرشور جوانان در این مسجد را بسیار مایه مسرت می داند و می گوید: جوانان در تمام برنامه های فرهنگی مسجد حضور دارند، همین طور که مشاهده می کنید در غبارروبی مسجد شاهد این حضور معنوی جوانان دانشجو هستید.

وقتی از وی درباره اینکه چگونه توانسته است با جوانان دانشجوی که عمدتاً از سراسر کشور در این مسجد گرد هم آمده اند، ارتباط برقرار کند، می افزاید: با توجه به اینکه من بیشتر با دانشجویان در ارتباط هستم، در همه حوزه ها مطالعه دارم. مباحث سیاسی را از سایت ها و خبرگزاری به طور روزانه پیگیری و کتاب های کلامی و اعتقادی را همواره مطالعه می کنم.

مسجد النبی بر خلاف بسیاری از مساجد که نماز صبح در آن اقامه نمی شود، در ماه مبارک رمضان و محرم الحرام همراه با روزهای جمعه شاهد حضور نمازگزاران جوان برای اقامه نماز جماعت صبح است، البته حجت الاسلام اکبری این قول را داد که اگر مشکل دوری منزلش حل شود، هر روز صبح در این مسجد نماز صبح اقامه شود.

از ویژگی های مراسم غبارروبی مسجد النبی نسبت به سایر مساجد تهران می توان به حضور اعضای هیأت علمی دانشگاه، اعضای قوه قضاییه و دانشجویان ممتاز کشوری دانست به گونه ای که امسال هریسی قائم مقام وزیر بهداشت و درمان پزشکی هم در جمع نمازگزاران و در این مراسم معنوی حضور یافت.

حجت الاسلام اکبری در حاشیه برگزاری مراسم غبارروبی با بیان اینکه از اثرات شرکت در این مراسم می توان به شناخت حق الناس اشاره کرد، بیان می دارد: پیام جامعی قرآن کریم درباره مساجد و نماز جماعت می دهد مسأله نظافت است، نظافت چه در بعد ساختمان مسجد، نظافت جمعی و چه فردی از مسأله غسل و وضو گرفته تا مسواک زدن و لباس نو پوشیدن، همه این ها تمرین برای رعایت حقوق اجتماعی دیگران است.

وی با تأکید بر اینکه شرط ساخت مسجد ایمان به خدا و اعتقاد به قیامت در قرآن کریم ذکر شده است، می گوید: عمران و آبادانی مسجد و روشن نگهداشتن چراغ مسجد هم منوط به این دو عامل؛ ایمان به خدا و اعتقاد به قیامت است.

 مسجد النبی دارای هیأت امنای هفت نفره است که یکی از اعضای آن جوان استف دیگر عضو آن هم معمار مسجد است که از سال 62 در این مکان حضور دارد و موقعی که مسجد امام جماعت نداشت کارهای فرهنگی و اقامه نماز را انجام می داده است، البته امام جماعت مسجد ابراز امیدواری کرد که نقش جوانان در هیأت امنای مسجد بیشتر شود.

 

مسجد النبی
مسجد النبی  9
مسجد النبی  8
مسجد النبی  7
مسجد النبی  6
مسجد النبی  5
مسجد النبی  4
مسجد النبی  3
مسجد النبی  2
مسجد النبی  1

۱۴ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۰۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید