اخبار

مسجد باید مأمن جوان با هر سلیقه و طرز تفکر باشد

معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: نباید با هر نوع رفتار و ادبیاتی در مسجد با جوانان و نوجوان‌ها برخورد کرد بلکه باید با آغوش باز، هر جوانی را با هر سلیقه و رفتاری پذیرفت و اجازه داد آرام آرام معنویت مسجد بر او اثر بگذارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سعید کرمی، معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در گفت‌و‌گو با ستاد خبری دهه تکریم و غباروبی مساجد با اشاره به ویژگی‌های یک مسجد موفق و پویا در جذب جوانان اظهار کرد: ما معتقدیم مساجد نیاز دارند خود را به روز کرده و با فضای فرهنگی، هنری و اجتماعی جامعه متناسب باشند و امکانات لازم را فراهم کرده و زمینه‌ساز پُر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان باشند، از آن سو نیز اعتقاد داریم اگر مسجدی این امکانات را نداشت یا نتوانست هزینه کند، حداقل موضوعی که می‌تواند رعایت کند و در نظر داشته باشد، اخلاق حسنه است.

وی ادامه داد: در حقیقت رعایت اخلاق حسنه نیاز به هزینه‌ای ندارد و امری دشوار و پیچیده نیست و می‌توان با این عنصر جوانان و نوجوانان بسیاری را به این مکان مقدس جذب کرد، به عبارت بهتر ما اگر به مشی و سیره پیامبر اکرم(ص) در مواجهه با جوانان باز گردیم، متوجه می‌شویم آن حضرت چند اصل را در این باره رعایت می‌کردند که ما نیز باید آنها را ملاحظه کنیم.

این کارشناس علوم دینی با اشاره به اصول رفتاری پیامبر اسلام (ص) و سیره ایشان در برخورد با جوانان گفت: «اخلاق حسنه، پناه دادن به جوان، برقراری ارتباط با زبان خودِ جوان، اقناع‌کردن فکر و اندیشه او و ارتباط مستقیم با فطرت بیدار جوان» از اصول اساسی بود که آن حضرت (ص) در این خصوص رعایت می‌کردند و در سیره نبی اکرم (ص) موج می‌زد و با همین ابزار و بدون داشتن کمترین امکاناتی توانستند، قلب‌های جوانان را تسخیر کنند.

 وی تاکید کرد: امروز هم معتقدیم که مساجد باید خود را مجهز کرده و امکانات لازم را فراهم کنند اما اگر مساله اتفاق نیفتاد، حداقل اخلاق حسنه در میان هیئت امناء، امام جماعت، عموم مردم و متولیان باید موج بزند تا جوانان و نوجوانان جذب خانه خدا شوند.

حجت‌الاسلام کرمی یادآور شد: البته هر گاه بحث جوانِ امروز پیش می‌آید، بنده یاد آن خاطره رهبر انقلاب اسلامی می‌افتم که ایشان بیان کردند (نقل به مضمون) در سال‌های تبعید امام جماعت مسجدی شدند و در یکی از روزها جوانی با مُد روز که بسیار هم جلب توجه می‌کرد، وارد مسجد شد و در صف اول برای اقامه نماز ایستاد اما پس از گذشت مدتی متوجه شدند آرام آرام جوان به کناری رفت و از صف اول خارج شد. وقتی علت را جویا شدند، فهمیدند پیرمردی به او به دلیل نوع ظاهرش تذکر داده و به او گفته است جایش در صف اول نیست! در این هنگام حضرت آقا برافروخته می‌شوند و می‌گویند اتفاقا جای این جوان صف اول است و آن فرد را به صف اول برمی‌گردانند!

 معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با تاکید بر اینکه این برخورد رهبر انقلاب برای ما حجت است، اضافه کرد: نباید با هر نوع رفتار و ادبیاتی در مسجد با جوانان و نوجوان‌ها برخورد کرد بلکه باید با آغوش باز، هر جوانی را با هر سلیقه و رفتاری پذیرفت و اجازه داد آرام آرام معنویت مسجد بر او اثر بگذارد و نباید در این خصوص عجله به خرج داد یا به اصطلاح از کوره در رفت و حساس شد.

حجت‌الاسلام کرمی با بیان این که یکی از اصول برخورد با جوان تغافل و ندیدن است، خاطرنشان کرد: گاه باید خطا و اشتباه جوان را ندید و اجازه داد خود او متوجه اشتباهش شود لذا نباید عرصه مسجد را بر او تنگ کرد و موجب گریز او از خانه خدا شد.

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۵۰

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید