اخبار

لزوم توجه به قداست مسجد در طراحی برنامه‌های فرهنگی-هنری

مهران امامیه بازیگر و مجری رادیو، مسجد را مأمن مسلمانان نامید و گفت: از همان دوران کودکی همواره حضوری فعال در مسجد داشتم و دارم.

مهران امامیه در گفتوگو با خبرنگار تسنیم، گفت: برنامه‌های متعدد و متنوع فرهنگی و هنری مسجد در دوران ابتدایی انقلاب اسلامی، این مکان مقدس را به پایگاهی امن و بری از آسیب‌های اجتماعی برای جوانان تبدیل کرده بود.

امامیه ادامه داد: از همان فضای مقدس و روح معنویت بود که جوانان متخصص؛ هنرمند و کاربلد در همه زمینه‌ها تربیت شدند؛ جوانانی که با اتکا به تعهد سرمنشاء خدمات بسیاری به جامعه شدند.

این مجری رادیو اضافه کرد: امروزه نیز در برخی شهرستان‌های کوچک که امکاناتی مانند سالن‌های بزرگ و مجهز همایش وجود ندارد، همچنان مسجد بهترین مکان برای فعالیت‌های هنری و فرهنگی است اما متاسفانه در تهران تا حدودی رونق مساجد کم شده است. در حالی که می‌توان ظرفیت و پتانسیل مساجد را بخوبی در راه تربیت نسل آینده بکار گرفت.

وی با بیان اینکه مسجد مکانی صرفاً عبادی نیست، به جایگاه این مکان مقدس در گذشته جامعه ایرانی اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ ایران همواره مسجد علاوه بر اینکه مکانی عبادی و محلی برای انجام فرایض دینی بوده است، به عنوان بهترین پایگاه برای رفع مشکلات مردم چه مشکلات روحی و روانی و چه معیشتی بوده است. فاصله دو نماز جماعت نیز، فرصتی مغتنم بود که در آن پرسش‌ها، شبهات و مسائل دینی مردم پاسخ گفته می‌شد.

امامیه در بخش دیگری اخلاق اسلامی را مهمترین عامل در ترغیب مردم به حضور در مسجد عنوان کرد و بیان داشت: رفتار مسؤلان مسجد از متولی گرفته تا خادم و بخصوص امام‌جماعت باید نوعی تبلیغ عملی دینی باشد. اینگونه رفتارهای بیشتر از هر عاملی می‌تواند جوانان را به سمت مسجد جذب کند و آنان را برای حضور فعال در مراسم‌ها و برنامه‌های فرهنگی و هنری تشویق کند.

مجری پیشکسوت رادیو خاطرنشان کرد: در طراحی برنامه‌های فرهنگی و هنری باید مراقب بود از سویی این برنامه‌‎ها با کیفیت و با مقتضیات جوان امروزی همگن باشند و از سوی دیگر به جایگاه و قداست مسجد خدشه‌ای وارد نکنند.

امامیه در پایان با اشاره به لزوم ساخت آثار هنری با محوریت مسجد، اظهار داشت: تاکنون نیز نمایش‌های رادیویی و آثار تلویزیونی و سینمایی خوبی ساخته شده است که در آنها موضوع مسجد نیز به عنوان یکی از ارکان جامعه ایرانی نمایان است اما با توجه به اهمیت مسجد، جا دارد تلاش بیشتری در زمینه صورت گیرد که البته هنرمندان بسیاری در کشور حضور دارند که از این موضوع استقبال می‌کنند.

۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۴۸

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید