اخبار

مساجد امکانات و ظرفیت حضور بیشتر بانوان را در دستور کار خود قرار می‌دهند

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: با توجه به اینکه امسال مساجد به موضوع «مسجد و بانوان» توجه ویژه دارد بنابراین برای حضور موثرتر بانوان چه به لحاظ فیزیکی و محتوایی امکانات بیشتری فراهم می شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی اکبری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه هرسال موضوع خاصی برای برنامه ریزی در امور مساجد مطرح می شود، گفت: بخشی از اقدامات مساجد، آماده سازی ظاهری مساجد برای استقبال از مومنان در ماه مبارک رمضان است که در آن توجه به آرایه ها، ظرفیت ها و کارکردهای مساجد مد نظر قرار می گیرد و چند سالی است که به موضوعاتی مانند حضور کودکان و نوجوانان و جوانان پرداخته و امسال به طور مشخص بحث بانوان مطرح شده است.

وی افزود: بحث حضور بانوان در مساجد در دستور کار و اولویت مساجد به ویژه در دهه تکریم و غبارروبی مساجد قرار دارد و بازشناسی جوانب مختلف این حضور با نگرش های انتقادی دنبال می شود ضمن اینکه تا پایان سال برای بهبود حضور بانوان اقدامات فوری مانند نصب آسانسور و بالابر، تعویض پرده ها، زیباسازی فضای بانوان انجام خواهد شد.

وی با اشاره به تدوین سندی در خصوص موضوع «مسجد و بانوان» گفت: البته ما منتظر تکمیل سند نمی مانیم و با صحبت با ائمه جماعات و رابطان مساجد، تجهیزات لازم را فراهم می کنیم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اینکه مساجد قدیمی به لحاظ بافت مسجد و فضای اختصاص یافته به بانوان متناسب برای حضور بانوان به ویژه سالمندان نیست گفت: البته بسیاری از مشکلات فیزیکی مساجد نوساز در این زمینه حل شده است اما برای بهینه سازی بافت مساجد قدیمی اقدامات فوری در دستور کار داریم.   

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان برپایی نماز مغرب و عشاء در ماه مبارک رمضان افزود: برپایی نماز جماعت در ماه مبارک رمضان متناسب با شرایط محلی مسجد و نمازگزاران خواهد بود و با توجه به اینکه درآستانه فصل تابستان هستیم مساجد از برپایی نماز اول وقت استقبال کرده اند و برخی از مساجد برنامه هایی مثل تلاوت قرآن را قبل از اذان مغرب برپا می کنند و در مساجد دیگری هم پس از نماز جماعت سفره ساده افطاری پهن و نماز گزاران اطعام می شوند.

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۴۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید