اخبار

نیازمند آسیب‌شناسی کلان برای کاهش حضور بانوان در مسجد هستیم

عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا(س) با تأکید بر اینکه عدم حضور مردم در مسجد ماهیت فرهنگی و اعتقادی ندارد، گفت: نیازمند آسیب‌شناسی کلان برای کاهش حضور بانوان در مسجد هستیم.

دکتر بتول مشکین‌فام عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا(س) با بیان اینکه استفاده از ظرفیت علمی نوجوانان و جوانان در فصل تابستان در مسجد می‌تواند در گرایش و جذب آن‌ها در این مکان معنوی دخیل باشد، به خبرنگار فارس گفت: اگر در مساجد دوره‌های آموزشی تعریف شود و دانشجویان وظیفه خود بدانند دروسی که طی یک سال یاد گرفته‌اند به بچه‌های محلشان منتقل کنند، به این صورت علم از طریق مسجد در آن محل منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بانوان مسجدی هم در این رابطه می‌توانند فعال باشند، افزود: بانوان می‌توانند به راحتی آنچه را که در زمینه‌های علمی و هنری مانند قالی‌بافی، خطاطی، نقاشی، آشپزی و غیره فراگرفته‌اند به نسل نو در مسجد و یا اطراف مسجد منتقل کنند تا به این ترتیب مساجد تبدیل به آموزشگاه و مدرسه شود.

مشکین‌فام استفاده از فعالیت‌های مشاوره‌ای محور را از دیگر عوامل جذب بانوان و جوانان به مسجد دانست و تصریح کرد: اینکه اختلاف میان دو نسل یعنی والدین و فرزندان از طریق بانوان مشاوره‌ای مسجد برطرف شود،  نقش بسیار مهمی در تربیت و انتقال آموزش به آنان دارد.

وی خواستار آسیب‌شناسی کاهش حضور بانوان در مسجد شد و ادامه داد: باید جذابیت‌هایی ایجاد شود که مادران همراه با کودکان خود در مسجد حضور یابند، همچنین آسیب‌شناسی شود که چرا بانوان از حضور در مسجد سرباز می‌زنند؟ زمانی بود که مساجد برای نمازخواندن شلوغ بود، زمان هشت سال دفاع مقدس مسجد به عنوان سنگر عمل می‌کرد.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه به هر حال برای حضور اقشار مختلف مردم در مسجد مشکلاتی حضور دارد، بیان داشت: آن قدر انسان‌ها گرفتار شدند که فقط مسیر را به گونه‌ای طی می‌کنند که فقط به منزل برسند و کارهای منزل را انجام دهند، این گرفتاری‌ها سبب شده از خانواده خودش هم ببرد، چه برسد به اینکه به مسجد برود.

وی افزود: باید فضای کسب و کار طوری تنظیم کنیم که افراد فرصت‌هایی را برای خدا و مسجد پیدا کنند، اکنون با این ترافیک‌ها، فاصله‌ها و کارهای فراوانی برای هر فرد در جامعه است و حتی برخی افراد چند شغله هستند، به همراه مشکلات مالی و اقتصادی مزید بر علت شده که نقش‌های منفی برای عدم حضور مردم در مسجد بازی می‌کنند.

مشکین‌فام خاطرنشان کرد: فاصله گرفتن از اماکن مذهبی به گونه‌ای شده است که بیشتر نسل کهنسال را در مسجد مشاهده می‌کنیم، اینکه فردی با خستگی فراوان ساعت 9 یا 10 شب به منزل می‌رسد، خب! طبیعی است که دیگر وقتی برای رفتن به مسجد پیدا نمی‌کند، در وهله نخست باید مشکلات اقتصادی را حل کرد، بنابراین عدم حضور مردم در مسجد ماهیت فرهنگی و اعتقادی ندارد.

وی نقش ائمه جماعت را در وازدگی نوجوانان و جوانان از مساجد را مهم‌ترین نکته دانست و گفت: اگر امامان جماعت نقش خود را به درستی ایفا کنند، نسل نو با اشتیاق فراوان در مسجد حضور می‌یابد، اینکه برخی امامان جماعت مسائل اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی را رعایت نمی‌کنند، دیگر افراد رغبت نمی‌کنند پشت سر چنین امام جماعتی نماز بخوانند،‌ اگر ائمه جماعت آلوده به دنیا شوند، به تبع آن اعتماد نمازگزاران سلب می‌شود.

معاون مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری خواستار ارزیابی ائمه جماعت از سوی نهاد و ارگان‌های مربوطه شد و اظهار داشت: هر از گاهی بایستی نظارت و بازنگری در عملکرد ائمه جماعت صورت گیرد و آن‌ها از منظر اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی پایش شوند که چرا جمعیت نمازگزاران آن مسجد کم شده است،‌ امیدوارم شاهد روزی باشیم که مانند گذشته مساجد ما نقش سنگر داشته باشند.

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۱۷

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید