اخبار

مردم و افراد معتمد جامعه با امور مساجد همکاری کنند

مؤسس و مدیر بنیاد نهج‌البلاغه گفت: مردم و افراد معتمد جامعه باید با امور مساجد همکاری کنند چراکه این نهاد به تنهایی نمی‌تواند وظیفه و رسالت خود را تمام و کمال انجام دهد بلکه نیازمند همکاری مردمی است.

آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور به بهانه دهه تکریم و غبارروبی مساجد در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دهه تکریم مساجد، از مسجد به عنوان پایگاه معنوی، اجتماعی و سیاسی در جامعه نام برد.

وی در ادامه صحبت‌هایش عنوان کرد: باید شرایطی را بوجود آورد و امکاناتی را فراهم کرد که مردم بتوانند از این فرصت استفاده کنند. هم از نظر کمّی و هم از نظر کیفی. یعنی مساجد از نظر نظافت و امکاناتی که برای مردم لازم است باید مجهز باشند و مسئولین نیز باید به این نکته توجه کنند که مساجد این زمینه‌ها را داشته باشند تا بتوانند جوابگوی مردم باشند.

وی به مشخصات امام جماعت اشاره کرد و افزود: امام جماعت باید از نظر علمی، اجتماعی و اخلاقی دوره دیده باشد تا بتواند با صبر و تحمل در جامعه و برای افکار و سلیقه‌های گوناگون مردم راهنمای خوبی باشد. اینکه برخی امامان جماعت حوصله کاری برای صحبت‌ مخصوصا با جوانان را ندارند یا اینکه علمشان آن اندازه‌ای نیست که بتوانند جوانان را اقناع کنند، مشکل بزرگی است.

مدیر بنیاد نهج البلاغه با بیان این‌که «اولویت اول امام جماعت مسجد باشد» اظهار کرد: اینگونه نیست که وی فکر کند می‌تواند نماز بخواند و برود؛ خیر. او باید پاسخگوی نیازهای روحی، اخلاقی و زندگی مردم باشد. اگر در این رابطه چنین امکانی باشد قطعا اقبال نسل جوان به مساجد بیشتر خواهد شد.

دین‌پرور با اشاره به لزوم تعامل طرفینی بین مردم و امور مساجد خاطرنشان کرد: مردم و افراد معتمد جامعه باید با امور مساجد همکاری کنند چراکه این نهاد به تنهایی نمی‌تواند از پسِ این وظیفه سنگین بر آید.

وی مسجد را مأمن مردم معرفی کرد و گفت: زمانیکه مردم از همه جا ناامید می‌شوند و در بحران و بن بست قرار می‌گیرند به سمت مساجد می‌آیند و ما هم زمانی که در مساجد هستیم تلاش می‌کنیم به نحوی مشکلات مردم را حل و راهنمایی‌شان کنیم.

دین‌پرور با تعریف خاطره‌ای از حضور خود در کشور هند و فعالیت در مساجد آنجا گفت: برخی پزشکانی که به هند رفته بودند و در سطح تخصص هم بودند، می‌رفتند سفارت ایران و وزارت امور خارجه آنها هم جوابگو نبودند. اینها نزد ما می‌آمدند و ما هم کمک می‌کردیم تا تخصصشان را بگیرند اینها برای همیشه دعاگوی مسجد و نماز و رهبری بودند و ترغیب می‌شدند به مسجد بیایند، باید چنین حرکت‌هایی در مساجد انجام داد. قطعا مردم این پایگاه‌ها را می‌بینند و علاوه بر اعتقاد، خودشان را وابسته مسجد می‌دانند.

۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۰۷:۰۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید