اخبار

مسجد موفق خروجی کار خود را با کارکرد مساجد صدر اسلام تطبیق می‌دهد

لاله افتخاری، کارشناس علوم قرآنی با اشاره به وضعیت کنونی مساجد و ویژگی های مساجد موفق گفت: مسجد موفق خروجی کار خود را با کارکرد مساجد صدر اسلام تطبیق می‌دهد.

 لاله افتخاری، نماینده دور نهم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به جایگاه مردمی مسجد و نقش آن در ساختن آینده جامعه اسلامی گفت: مسجد به عنوان یک پایگاه مردمی شناخته می شود، جایی که مردم به آن اعتماد کردند، مساجد در محلات و مناطق مختلف وجود دارند و نسل اندر نسل در آن تردد داشته و دارند. مسجد جایی است که ورود به آن سن خاصی نمی شناسد، هزینه برای حضور افراد ندارد و حضور در آن فواید متعددی دارد از جمله اینکه به هر صورت مسایل مختلفی در مسجد مطرح می شود و مردم نیز برای بسیاری از مسایل خود مسجد را به عنوان محلی می شناسند که می توانند برای حل مشکلات شان به آن مراجعه کنند.

وی درباره نقش مسجد در آینده سازی گفت: طبیعتا اگر در مساجد برنامه سازی برای کودکان و نوجوانان صورت پذیرد شاهد رویکرد متفاوتی خواهیم بود، با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان در کنار بزرگسالان و پیشکسوتان حضور دارند و تجربیات و آموزش زندگی به آنان می تواند با حضور در مسجد بیشتر و اثرگذارتر باشد که در این راستا متولیان مساجد می‌توانند از نوجوانان و جوانان در برنامه های مسجد استفاده کنند و به آنها بها دهند تا در کنار بزرگترها در مسجد فعالیت داشته باشند.

افتخاری با اشاره به نقش بانوان در تربیت فرزندان و تقویت این جایگاه از کانال مسجد اظهار کرد: به هر حال بانوان پنجاه درصد از جمعیت جامعه ما را تشکیل می دهند و نقشی فرهنگ ساز دارند چراکه از همان دوران خردسالی فرزندان بیشتر با مادر در ارتباط هستند و حضور مادر در مسجد به فرزند یاد می دهد که او نیز در آینده به مسجد توجه کند و به تدریج در سنین بالاتر پایش به مسجد باز شود، بنابراین حضور مادر در مسجد در تربیت فرزندان و حضور فرزندان در مسجد تاثیر به سزایی دارد.

نماینده سابق مجلس در ادامه به ویژگی های یک مسجد موفق اشاره کرد و گفت: مسجد موفق مسجدی است که صرفا به اقامه نماز بسنده نکند، به بیان دیگر مسجدی موفق است که خروجی کار خود را از کارکردهای مساجد صدر اسلام بگیرد، در زمان پیامبر(ص) مسجد جایی بود که علاوه بر اقامه نماز، تمامی امور مملکتی، سیاسی، اجتماعی جامعه در آن سامان می‌یافت و به اطلاع مردم می رسید.

افتخاری تصریح کرد: از سوی دیگر مسجد جایی برای اعزام افراد به جبهه های جنگ بود، آموزش در مساجد محور بود و افراد بی سواد برای آموزش به مساجد می آمدند و در نتیجه مسجد محوری برای پاسخگویی به احکام و سوالات علمی و تخصصی برای افراد مسلمان و غیر مسلمان بود.

این کارشناس علوم قرآنی با بیان اینکه مسجد در زمان پیامبر(ص) مکانی برای پذیرش گروه های مختلف و دیدار با هیئت اعزامی از کشورهای دیگر بود، افزود: به همین دلیل است که در مسجدالنبی ستونی به نام وفود داریم که ملاقات های پیامبر(ص) با هیئت های مختلف در کنار آن ستون بود و حضرت در آن مکان با این هیئت ها گفت وگو می کردند.

وی ادامه داد: این چنین دیدگاهی اکنون در مساجد ما کم و بیش وجود دارد، به هر صورت با هماهنگی با امام جماعت، هیات امنا، بسیج مسجد و سایر متولیان و همچنین همراهی خادم مسجد اقدامات خوبی را در سطح مساجد شاهد هستیم. البته این رویکرد در برخی مساجد محدودتر است .

افتخاری همچنین در مورد ماموریت مساجد در زمانه و دوران کنونی گفت: بصیرت بخشی، تربیت نیروهای آگاه از مهمترین ماموریت های مساجد است، مسجد باید پایگاه  تربیت انسان ها باشد.

وی در به بیان خاطره ای از دوران کودکی خود از مسجد پرداخت و گفت: من از دوران کودکی با مسجد اخت بودم، پدرم در یکی از مناطق شاهرود اقدام به ساخت یک مسجد کردند، در دورانی که کمتر کسی به فکر مسایل دینی بود، پدر من، شهید افتخاری در یکی از مناطق شاهرود اقدام به ساخت مسجد کرد، همچنین در کنار این مسجد یک مرکز فرهنگ برای بانوان تاسیس کردند که مادرم آن را اداره می کرد، به خاطر دارم که در زمان ساخت آن مسجد تنها شش سال سن داشتم.

افتخاری در پایان خاطرنشان کرد: برای برخی غیرقابل باور بود که فردی در چنین شرایط خفقان بیاید و مسجدی بسازد اما پدرم این مسجد را به عنوان یک پایگاه دینی فرهنگی بنا کرد. این مسجد اکنون با نام شهید افتخاری شناخته می شود و مردم آن را به مسجد و حسینیه شهید افتخاری می شناسند، به هر صورت اکنون این مسجد گسترده‌تر شده است و در نیمه شعبان امسال طرح گسترش مسجد افتتاح شد.

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۵۴

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید