اخبار

مسجد، خانه دوم جامعه ایرانی است

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «اینجا تهران است»، مسجد را خانه امن جامعه ایرانی نامید و گفت: مسجد برای رونق بیشتر باید دوشادوش جامعه پیش رود و توان پاسخگویی به مسائل‌روز را در خود ایجاد کند.

کاوه افضلی؛ تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با برنا با اشاره به لزوم رونق مساجد، گفت: این مکان مقدس همواره جایگاهی متمایز در جامعه ایرانی داشته است.

وی افزود: مسجد همواره علاوه بر مسائل عبادی و اعتقادی، نقش بسزایی در قامت مهمترین پایگاه اجتماعی ایفا کرده است و ایرانیان با حضور در این مکان مقدس روح همدلی و همبستگی را در خود تقویت می‌‌کنند. به عبارت دیگر مسجد، خانه دوم جامعه ایرانی است.

افضلی ادامه داد: بسیاری از مسائل در اجتماع و حتی در دین به وجود آمده است که پاسخگویی به آنها امری ضروری است. ارجاع این مسائل و چالش‌ها به مسجد و پاسخگویی دانشمندان و اندیشمندان به آنها هم سبب رونق مساجد می‌شود و هم خوراک ذهنی خوبی به مخاطبان تزریق خواهد شد.

این تهیه‌کننده سینما و تلویزیون تصریح کرد: مسجد باید دوشادوش جامعه پیش رود و توان پاسخگویی به مسائل‌روز را در خود ایجاد کند.

وی در ادامه با اشاره به نقش مسجد در دوران انقلاب و دفاع‌مقدس، گفت: حضور پررنگ و پرشور مسجد در آن دوران در جامعه ایرانی نشان می‌دهد این مکان مقدس هنوز هم می‌تواند به عنوان مهمترین پایگاه اجتماعی فعالیت کند که البته با توجه به گسترش جوامع و بروز پدیده‌های جدید، مسجد به تجهیزات و فضای بیشتری نیاز دارند.

افضلی یادآور شد: در دوران دفاع‌مقدس منزل ما در سه‌راه زندان قرار داشت. شور و شعف جوانان برای حضور و فعالیت در مسجد در آن دوران وصف‌ناشدنی است. همواره علاوه بر انجام فرایض دینی و مذهبی در کمک و پشتیبانی از جبهه‌ها فعال بودیم. از سوی دیگر حضور در مسجد، خاطره دوستان شهیدمان را برای یادآوری می‌کرد و همین موضوع سبب می‌شد در راه صحیح استوارتر و مقاوم‌تر گام برداریم و کمتر اسیر ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی شویم.

تهیه‌کننده سینما و تلویزیون در خاطرنشان کرد: جاذبه‌های بصری و فرهنگی مساجد نباید مورد غفلت واقع شوند. برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های با کیفیت و متناسب با مقتضیات امروزی با حضور بهترین کارشناسان فن و از سوی دیگر برگزاری منظم مراسم و آیین‌مذهبی سبب می‌شود جوانان بیشتر از پیش به سمت مسجد گرایش پیدا کنند.

۷ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۵۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید