اخبار

جایگاه مسجد در برنامه ریزی های فرهنگی اجتماعی و سیاسی حفظ شود

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: بر اساس آمار ارائه شده در کشور هزاران مسجد کم داریم.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسایل فرهنگی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در آستانه دهه تکریم و غبارروبی مساجد در گفت‌وگو با ایرنا گفت: متاسفانه طی سال های اخیر از آن فضایی که امام راحل مسجد را «سنگر» معرفی کرده بودند دور شدیم. در گذشته هم مردم ایران واقعا به عنوان یک سنگر و محل مبارزه به مسجد نگاه می کردند امروز فضا تغییر کرده است و باید دیدگاه‌هایمان به آن شرایط نزدیک شود.

وی تغییر نگاه مسئولان را مهمترین عامل این تغییر نگاه به مسجد عنوان کرد و افزود: الان بسیاری از مسئولین به صراحت به این نتیجه رسیده‌اند که مسجد را باید خود مردم اداره کنند و مسئولین دیگر کاری به اداره مساجد نداشته باشند. البته این امر از لحاظی شاید مثبت باشد و به نفع خود مساجد باشد.

این کارشناس مسائل فرهنگی با اشاره به آمار مسجد در کشورمان خاطرنشان کرد: بر اساس آمار ارائه شده در کشور هزاران مسجد کم داریم.

کوشکی در ادامه اظهار داشت: یک زمانی ما به مسجد به عنوان محلی برای نهضت سوادآموزی، محل جمع‌آوری کمک های مردمی به جبهه، آموزش سرود و تئاتر برای جوانان و نوجوانان، پایگاه های بسیج و همه کارویژه های انسانی نگاه می کردیم؛ آن یک نگاه بود و نگاهی که امروز هست این است که حتی بسیاری از مسئولین به خودشان زحمت نمی دهند که در مسجد حضور داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه اگر قرار است مسجد احیا شود قدم اول را باید مسئولین بردارند، توضیح داد: البته بحث از دولتی‌شدن و پول دادن برای مسجد نیست. بحث جدی گرفتن مسجد برای تغییر و ادای دین به مسجد است و اینکه جایگاه مسجد در برنامه ریزی های فرهنگی اجتماعی و سیاسی حفظ شود و جایگاه واقعی خود را دوباره به دست آورد.

این استاد دانشگاه به دوران قبل و بعد از انقلاب و کارکردهای مسجد در آن ایام اشاره کرد و افزود: از قبل از پیروزی انقلاب به عنوان کسی که دبستان می رفتیم در مسجد بودیم و اولین شعارهای مرگ بر شاه، اولین سخنرانی های روشنگرایانه و اولین بار نام امام راحل را در مسجد شنیدیم و فضای انقلابی را در مسجد تجربه کردیم و بعد از پیروزی انقلاب هم مسجد برای ما فقط محل نماز نبود. مسجد جایی بود که ما با پیشکسوتان جهاد و شهادت نشست و برخاست می کردیم، تمرین تئاتر و سرود، برنامه هایی برای دهه فجر و همه فعالیت های فرهنگی که می شد در یک جامعه انقلابی داشت را در مسجد برگزار می کردیم. این خاطره مشترک بساری از افرادی است که دهه 60 را درک کردند.

کوشکی در بخش درگیری از این گفت و گو، تقسیم‌بندی کارکردهای مسجد را به اصلی و فرعی اشتباه عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به الگویی که پیامبر اکرم(ص) ارائه کرده‌اند مسجد کارکرد اصلی و فرعی ندارد.

وی در تشریح این بحث افزود: مسجد مکانی است برای آموزش، مساعدت‌های اجتماعی، دیپلماسی، افزایش دانش جامعه و ... به عبارت دیگر هر اقدامی که با نیت الهی باشد عبادت محسوب می شود و از آنجا که مسجد محل عبادت است همه این اقدامات جایش در مسجد است.

این استاد دانشگاه البته تاکید کرد که همه این اقدامات باید در قالب قوانین شرعی صورت بگیرد.

کوشکی در پایان ابراز داشت: مسجد وقتی زنده است که در آن همه فعالیت ها اعم از اشتغال زایی، امور خیریه، فرهنگی، اموزشی، توجه اوقات فراغت نسل جوان و ... بر اساس ارزش های دینی و فرهنگی صورت پذیرد.

۵ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۴۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید