اخبار

گردهمایی فعالان قرآنی مساجد برگزار شد/ حق قرآن باید در خانه خدا ادا شود

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: اگر حق قرآن درخانه خدا ادا نشود، نباید توقع داشت در جاهای دیگر این اتفاق رخ دهد، بنابراین باید برای مهجوریت زدایی قرآن تلاش کرد.

 
 
 به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد، نخستین گردهمایی فعالان قرآنی مساجد، ویزه تجلیل از ائمه جماعات و خدام فعال در نهضت قرآنی مساجد، صبح امروز نهم  اردیبهشت ماه به همت مرکز رسیدگی به امور مساج و در  سالن همایش‌های صدا و سیما با حضور ائمه جماعات و فعالان قرآنی مساجد برگزار شد.

 این همایش با هدف تقدیر از فعالان طرح نهضت قرآنی از جمله مساجد برتر، ائمه جماعات برتر، رابطان قرآنی مساجد، برگزار کنندگان کرسی‌های تلاوت برتر و کرسی‌های تفسیر برتر برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری، رویس مرکز رسیدگی به امور مساجد ضمن تشکر از ائمه جماعات و فعالان قرآنی که در این اجلاس حضور داشتند، گفت: حضور ائمه جماعات در این گردهمایی امید بخش، الهام بخش و منشا حرکت است و زمینه ساز  جهت دهی به فعالیت ها در عرصه قرآنی می شود.

 وی با اشاره به اجرای طرح نهضت قرآنی در مساجد افزود: این طرح با حمایت معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با جدیت دنبال می شود اما لازم است پیشکسوتان و ائمه جماعاتی که در این گردهمایی حضور دارند، مرکز رسیدگی به امور مساجد را در اجرای این طرح یاری رسانند تا از  قرآن در سایه مساجد مهجوریت زدایی کنیم.
 
 وی افزود: اگر حق قرآن در خانه خدا ادا نشود، نباید توقع داشت در جاهای دیگر این اتفاق رخ دهد. بنابراین باید برای مهجوریت زدایی قرآن تلاش کرد.
 
وی با اشاره به اهداف برگزاری این گردهمایی گفت: استمرار فعالیت های جدی قرآنی همانند کرسی های تلاوت قرآن، کرسی های تفسیر  و حلقه های قرآنی از اهداف برپایی این گردهمایی است و نباید خللی در انجام برنامه ها صورت گیرد.
 
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت:  لازم  است، با  ابتکار، هم افزایی، ارایه ایده ها و طرح های نو به فعالیت ها کیفیت ببخشیم. از طرفی تلاش کنیم فعالیت هایی که در مسجد صورت می گیرد، گسترش یابد و  تعداد بیشتری از مساجد از برنامه های قرآنی بهره مند شوند. آماری که در مورد فعالیت های  قرآنی مساجد بیان شد، آمار خوبی نبود اما  آغاز یک حرکت تازه است، امید  داریم و هدف گزاری می کنیم که همه مساجد در استان تهران و در کشور دارای برنامه قرآنی شوند.

***********

 در ابتدای این گردهمایی نیز، حجت الاسلام و المسلمین سعید کرمی، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: مدتی است که مرکز با الهام از آموزه های قرآنی و بیانات سیره اهل بیت(ع)، اولویت بخشی به قرآن را مورد توجه قرار داده است.
 
 وی با اشاره به اجرای طرح «نهضت قرآنی در مساجد» گفت: در فاز اول طرح کرسی های تلاوت قرآن در 400 مسجد برگزار می شد  و 20 درصد مساجد در این زمینه فعال شدند. در بحث کرسی های تفسیر در کنار تلاوت قرآن مورد توجه قرار گرفت و در حال حاضر 1500 مسجد طرح تفسیر قرآن را مورد توجه قرار داده اند و طرح تفسیر ترتیبی هم در حال حاضر در 500 مسجد قرآن مورد توجه قرار می گیرد و تلاش داریم این آمار را افزایش دهیم.
 
حجت الاسلام و المسلمین کرمی راه اندازی قطب تفسیر در مساجد، آموزش روش بیان قرآن و حمایت از برنامه های قرآنی مساجد را از جمله برنامه های این معاونت برای آینده نام برد.
 
وی با اشاره به تلاش مرکز رسیدگی به امور مساجد برای بهره مندی از خدمات بزرگان حوزه تفسیر تصریح کرد: باید تلاش کنیم خدمات قرآنی را در مساجد ارایه دهیم.

 
****************

 
 در این گردهمایی همچنین تعدادی از ائمه جماعات فعال قرآنی مساجد تهران که برنامه های قرآنی ویزه ای را در مساجدشان برگزار می کنند، به ارائه راهکارها و پیشنهادات خود جهت ارتقا برنامه های قرآن در مساجد پرداختند. حجج‌اسلام و المسلمین عظیمی، امام جماعت مسجد موسی‌بن‌جعفر، مرادی، امام جماعت مسجد‌الرضا(ع)، حسن حشمتی، امام جماعت مسجد جامع رسول اکرم(ص) و استاد قرآن، و آقای محمد بنیادی به بحث و تبادل نظر در خصوص اجرای طرح نهضت قرآنی در مساجدشان پرداختند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حشمتی، امام جماعت مسجد جامع رسول اکرم(ص) در خصوص کرسی‌های تلاوت قرآن و چگونگی استفاده از منابع مردمی به سمت اجرای برنامه‌های قرآنی در مساجد، گفت: باید در مساجد، جایگاه قرآنی کاملا مشهود باشد و هر امام جماعتی در مسجدش باید یک چهره قرآنی باشد. لذا فعالیتمان را از اینجا آغاز کردیم که در طول سال پنج شنبه‌ها در کسجد ما محفل قرآنی با حضور یکی از قاریان ممتاز کشورمان برگزار می‌شود.

وی در مورد برنامه قرانی که در مسجدش برگزار می شود، گفت: در طی دو سال از حدود ۲۴ قاری ممتاز چون آقایان کریم منصوری، شاکرنژاد، عباس سلیمی، شهریار پرهیزکار، سعید طوسی، عباس امام جمعه، مهدی قره شیخلو، حسن کارخانه، حسن رضائیان، جعفر فردی که صوت دلنشین آنها بسیار در جوانان اثرگذار بوده، استفاده کرده‌ایم.

 حجت‌الاسلام و المسلمین عظیمی، امام جماعت مسجد موسی‌بن‌جعفر(ع)، که برگزارکننده کرسی‌های قرآن و جلسات تفسیر و پرورش‌دهنده حافظان قرآن در مسجدش است، نیز در این گردهمایی گفت: قرآن مجید کتابی جهانی، کامل، همیشگی است.

وی با بیان اینکه چهار شب در هفته در مسجد به تفسیر آیاتی که بین نماز قرائت می‌شود، می‌پردازیم، عنوان کرد: مسجد ما بیشتر به پرورش و تربیت حافظان قرآن کریم مشهور شده است که پیشتاز حضور در این عرصه در این مسجد، بانوان هستند که تا کنون ۲۵ بانو، ۲۶ جزء قرآن کریم را حفظ کرده‌اند.

وی افزود: ۳۰ نفر از دختران جوان قرآن را به صورت کاربردی آیات موضوعی را حفظ کرده‌اند،این امر به صورت اقتصاد مقاومتی و بدون کمترین شهریه و هزینه‌ای از آنها انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر در سال ۹۳ مسجد موسی‌بن‌جعفر(ع) در منطقه نظام‌آباد به عنوان یکی از مساجد نمونه استان تهران معرفی شد، شاید این امر به دلیل بهره‌گیری از کمترین امکانات و با بهترین وضع است.

 بنابراین گزارش در این گردهمایی، حجت‌الاسلام و المسلمین مرادی، امام جماعت مسجدالرضا(ع) در زمینه جلسات تفسیر قرآن این مسجد، اظهار کرد: قرآن برای افرادی که بخواهند از آن استفاده کنند، نور است و قرآن دارای کلیاتی است که سعادت زندگی فردی و اجتماعی انسان را تأمین می‌کند. اگر ما قرآن را به عنوان کلام خود به عنوان شناسنامه فردی خود قرار دهیم، قرآن انسان را نورانی می‌کند چون کلام خداست. ما باید با کلام الهی آشنا شویم و خوب آن را بخوانیم و آن را درک کنیم و در آن تدبر کنیم و در زندگی روزمره‌مان به آن عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه قرآن انسان را با بصیرت می‌کند، اذعان کرد: قرآن قابل فهم برای عموم مردم از زنان و مردان و بزرگان، جوانان، کودکان و فرزانگان و با هر سن و تحصیل علمی است. آنچه در قرآن مهم است تربیت، اخلاق، احکام، عمل و ... است که ما باید به عنوان افرادی که در بین مردم قرآن را تبلیغ می‌کنیم به صورت موضوع کاربردی در زندگی روزمره مردم بوجود بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۴ سال در مسجد الرضا(ع) بهار شمالی، امام جماعت است، گفت: به تفسیر قرآن می‌توان به صورت نوین، کلاسیک و موضوعی پرداخت. جلسات تفسیر این مسجد بعد از نماز مغرب و عشا، طی ۳۵ دقیقه با تلاوت آیات، بیان شأن نزول و استفاده از روایات و جملات بزرگان و بیان ریشه‌های لغات و پیام آیات و نکات کاربردی آیات همراه است. اجرای این طرح بسیار جاذبه ایجاد کرده است به گونه‌ای که در جلسات تفسیر بیش از ۱۵۰ نفر حضور دارند که دارای تحصیلات متفاوت هستند.

وی در خصوص روابط صمیمی که میان امام جماعت این مسجد و مأمومین مسجد برقرار شده است، عنوان کرد: به منظور این امر یک ساعت قبل از نماز در مسجد حاضر می‌شوم و به شبهات و سؤالات آنها پاسخ می‌دهم.

سپس آقای محمد بنیادی، از اساتید قرآن در پاسخ به این سئوال که فعالان قرآنی در کنار ائمه جماعات چه نقشی می‌توانند برای بسترسازی قرآن در مساجد داشته باشند، گفت: نظم در استمرار در حرکت و همت برای ورود به قرآن بسیار مهم است و اینکه مخاطبان در جلسات قرآن را تفکیک نکنیم و آنچه که بسیار مهم است رابطه جامعه قرآنی با روحانیت معزز است. به اعتقاد من تدرج و نظم و انضباط، بیان محتوای قرآن بدون دخل و تصرف در جلسات تفاسیر قرآن و جلسات قرآن، قابل تأمل و مهم است و حضور ائمه جماعات در کنار قاری در مساجد، مهم و حیاتی است.

 
*******************

این همایش با تقدیر از فعالان طرح نهضت قرآنی از جمله مساجد برتر، ائمه جماعات برتر، رابطان قرآنی مساجد، برگزار کنندگان کرسی‌های تلاوت برتر و کرسی‌های و تفسیر برتر پایان یافت.

 اسامی ائمه جماعت فعال در عرصه قرآنی به شرح زیر است:

* حجت الاسلام و المسلمین محمدیان امام جماعت مسجد نور تهران
* حجت الاسلام و المسلمین مطلبی امام جماعت مسجد جامع ابوذر تهران به جهت برپایی جلسات کرسی تلاوت و تفسیر قرآن
* آیت الله سید محمد ضیا آبادی امام جماعت مسجد علی بن الحسین به جهت برپایی کرسی تفسیر قرآن
* حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا حشمتی، امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع)  مبدا اجرای طرح تلاوت نور در ستاد عالی کانون های مساجد کشور به جهت برپایی جلسات مستمر تفسیر هفتگی
* حجت الاسلام و المسلمین سید محمدرضا یاسینی امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل به جهت برپایی جلسات مستمر تفسیر
* آیت الله هاشمی تبریزی امام جماعت مسجد جامع شهرک غرب به جهت برپایی  جلسات  هفتگی مستمر ترتیبی قرآن
*  آیت الله سید محمد محمودی گلپایگانی امام جماعت مسجد الزهرا(س) به جهت جلسات تفسیر قرآن
* حجت الاسلام مرادی امام جماعت مسجد الرضا(ع) به جهت برپایی جلسات تفسیر
 *حجت الاسلام و المسلمین موسوی کاشانی امام جماعت مسجد النبی(ص) به جهت جلسات مستمر کرسی تلاوت قران، طرح مباحث تفسیری  و فعالیت  مستمر بسیج مسجد در عرصه قرآن
* حجت الاسلام و المسلمین حسن حشمتی  به جهت برپایی جلسات کرسی تلاوت
* حجت الاسلام و المسلمین کامیاب مختاری امام جماعت مسجد صاحب الامر به جهت برپایی کرسی های تلاوت قرآن
* حجت الاسلام و المسلمین عظیمی امام جماعت مسجد باب الحوائج به جهت  برگزاری برنامه های آموزشی قرآن
 * حجت الاسلام و المسلمین خطیب امام جماعت مسجد امیر المومنین(ع) به جهت جلسات تفسیر قرآن
* حجت الاسلام و المسلمین رضایی امام جماعت مسجد امیرالمومنین به جهت جلسات حفظ، روخوانی و تدبر قرآن
*  دکتر محمد بنیادی از اساتید برجسته قرآن
* حجت الاسلام و المسلمین مقدسی امام جماعت مسجد جامع بهشتی حافظ قرآن
* حجت الاسلام و المسلمین فاضلی امام جماعت و قاری قرآن
* حجت الاسلام و المسلمین بهنام جعفری امام جماعت مسجد ابوالفضل(ع) و حافظ کل قرآن
 * حجت الاسلام جعفر نژاد امام جماعت مسجد الزهرا(س) حافظ کل قرآن
*  حجت الاسلام موسوی درچه ای امام جماعت مسجد، قاری بین المللی قرآن
*  محمد پور زرگری از اساتید برجسته قرآن
*  وحید خزایی قاری بین المللی قرآن
* حجت الاسلام خداداده امام جماعت مسجد حاج حسن و خادم طرح نهضت قرآنی مساجد


همچنین  در این گردهمایی از دو کتاب جدید مرکز رسیدگی به امور مساجد با عنوان «مسجد در آیینه حدیث» و «مسجد طراز قرآن»  رونمایی به عمل آمد.

 

گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 3
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 2
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 1
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 18
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 17
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 16
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 15
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 14
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 13
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 12
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 11
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 10
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 9
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 8
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 7
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 6
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 5
گردهمایی ائمه جماعات فعال قرآنی 4 

 

۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۴:۲۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید