اخبار

پیام حضرت آیت الله سبحانی برای مراسم بزرگداشت آیت الله شیخ محمود تحریری

حضرت آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید، پیامی برای بزرگداشت آیت الله شیخ محمود تحریری مرقوم فرمودند.

 

 به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد، در آستانه برگزاری پانزدهمین نشست «ستارگان محراب»، ویژه بزرگداشت آیت الله تحریری، آیت الله سبحانی طی پیامی از مقام شامخ این روحانی برجسته تجلیل کردند.

 

متن کامل این پیام بدین شرح است: 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی

رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلاً  

صَدَقَ اللهُ الْعَلِیُّ الْعَظیم (احزاب 23)    

عالمان وارسته پس از طی مراحلی از علم و عمل ، جامعه را از دو راه بسوی ، کمال رهبری می کنند.

1. با علم و دانش خود ، غبار جهل را از دلِ آنان می زدایند.

2. از طریق رفتارهای خود ، معلم انسانها می گردند و اعمال آنان اسوه و الگو برای دیگران می شود.

حدیث معروف (( کونوا دعاة الناس بغیر السنتکم)) ناظر به همین گروه است که گذشته از طریق لسان و قلم ، با رفتار خود دیگران را تعلیم می دهند.

مرحوم مغفور خلد آشیان ، حجة الاسلام و المسلمین آیة الله جناب آقای حاج شیخ محمود تحریری که –رضوان خدا بر او باد- نمونه بارزی از این گروه بود. او علاوه بر اینکه در محضر عالمان بزرگ حوزه علمیه قم مانند : آیت الله بروجردی و حضرت امام اعلی الله مقامهما دروس عادی را فرا گرفته بود ، در مکتب عرفان و اخلاق استاد بزرگ مرحوم علامه طباطبایی قدس سره پرورش یافت و به حد کمال رسید.

وجود چنین عالمان  بزرگ و عارفان حقیقی و استادان اخلاق در جامعه گفتار و رفتار آنان موثر و دگرگونی شگفتی در انسان های مستعد پدید می آورند.

این راد مرد الهی از مصادیق روشن گفتار امیر المؤمنین علیه السلام بود که در اوصاف متقیان می فرماید: (( لولاالاجلُ الذی کتبَ الله علیهم لم تستقرّ أرواحهم فی أجسادهم طرفةَ عین، شوقاً الی الثواب و خوفا من العقاب، عَظُم الخالق فی انفسهم فصغُرَ ما دونَه فی اعیُنهم)).

اینجانب علاقمند بودم در نکوداشت این عالم وارسته شرکت جویم ولی خواستم از همین راه دور با این پیام نارسا و نوشتار ، در صف خریداران یوسف زمان قرار گیرم. و سلام و درود خود را به کلیه کسانی که این همایش را پدید آورده اند ، تقدیم داشته و مسلماً نکوداشت این عالم وارسته نوعی خدمت به جامعه علم و تقوا است.

از فرزندان آن مرحوم خواهانم که راه و روش والد ماجد خود را در پیش گیرند و چراغی فروزان برای جوانان و کلیه علاقمندان به مکتب اخلاقی ایشان ، باشند.
و سلام الله علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیا

 

قم – حوزه علمیه – جعفر سبحانی
19 ربیع الثانی 1437 برابر 10/11/94

 

 

لازم به ذکر است پانزدهمین نشست ستارگان محراب، (گرامی داشت مفاخر ائمه جماعات استان تهران)، با هدف تجلیل از مقام شامخ آیت الله تحریری، شنبه 10 بهمن ماه با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین صدیقی، امام جمعه موقت تهران در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) واقع در میدان قزوین، خیابان قزوین، خیابان شهید احمدی سخا برگزار می گردد.

۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ۱۶:۱۵

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید