اخبار

ناحیه علامه طباطبایی/برگزاری نماز عید فطر به امامت آیت الله جوادی در دماوند

نماز عید سعید فطر به امامت آیت الله جوادی آملی در صحن بیرونی مسجد قائم احمد آباد دماوند برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد، نماز پرشکوه عید سعید فطر به امامت آیت الله جوادی آملی در صحن بیرونی مسجد قائم آل محمد احمد آباد دماوند و با حضور خیل عظیمی از مشتاقان برگزار گردید.

بر اساس این گزارش  مرجع عالی‌مقام، حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، در خطبه‌های نماز عید سعید فطر که با حضور مردم دماوند در مسجد محله احمدآباد دماوند برگزار شد، به موضوعاتی نظیر مذاکرات هسته‌ای و مباحث اخلاقی و دینی پرداختند که برخی مهم‌ترین محورهای سخنان ایشان به شرح زیر است:

*روز عید فطر از ایام‌الله است که جایزه یک ماهه را ذات اقدس اله به بندگان خاصه خود مرحمت می‌کند و که امیدواریم بهترین جایزی که خدای سبحان به همه مسلمانان و به شما بزرگواران عطا می‌کند، ایمان کامل، حسن عاقبت، خیر دنیا و آخرت باشد.

*مرحوم ابن‌بابویه قمی از وجود مبارک امام صادق (ع) نقل کرد که آن حضرت از پدران گرامی به نقل ازامیرالمؤمنین نقل کرده‌اند امیرالمؤمنین (ع) در روز عید فطر خطبه‌ای خواندند و این مطالب را در آن خطبه بیان کردند.

*از این خطبه معلوم می‌شود ماه مبارک رمضان ماهی است برای تعلیم برنامه زندگی سالانه؛ حضرت در آن خطبه فرمودند شما چند کار را در نظر داشته باشید؛ وقتی از منزل برای نماز به مصلی می‌روید، حالتبر خواستن از قبر را که وجود ذات مقدس الله مشرف می‌شوید را در نظر بگیرید که تازه زنده شدید. ماه مبارک رمضان برای احیاست. اینکه گفته‌اند لیالی قدر را زنده نگه‌دارید، یعنی زنده شوید. آنکه گفت تو لیله‌القدری برو تا لیله‌القبری شوی یعنی مبارک رمضان برای این است که مردگان را زنده کند و آن‌ها که حیات گیاهی و حیوانی دارند بالا بیایند و انسان شوند.

*وقتی نور پیامبر آن قدرت را دارد که یک چوب را نالان کند، نالان نشنویم. آیا کنار ستون حنانه (ناله کننده) نماز خوانده‌اید؟ حضرت قبل از درست کردن منبر با تکیه‌ بر این ستون، سخنرانی می‌کرد و وقتی دیدند حضرت خسته می‌شوند، منبری تهیه کردند تا حضرت بنشینند و همین‌که ستون فهمید حضرت از او هجرت می‌کند به فراغ حضرت دچار شد و ناله‌اش کرد و همه اهل مسجد شنیدند که ستون ضجه می‌زند و وجود مبارک رسول برگشت و این ستون را بغل کرد و آرام کرد والان یک هزار و ۴۰۰ سال این ستون معروف به حنانه است.

وی در گوشه هایی از سخنان خود به مذاکرات هسته ای نیز اشاره نمود و بیان داشت :در این ماه مبارک رمضان دعای شما برادران و خواهران ایمانی مستجاب شد و در درجه اول ملت وفادار و فداکار ایران موفق شدند و در درجه دوم دولت با رهبری رهبر محترم و با همدلی بین مردم و مسئولان توانستند ایران اسلامی را در این مذاکرات سرفراز کنند. بارها گفته شده است و امیدواریم مسئولان آمریکایی به عقل بیایند و بهمن اگر یک مقدار قدشان بلند است، زیرا بر روی قبر ۷۰ میلیون آدم بی‌گناهی ایستاده‌اند که در جنگ جهانی کشتند و بیشتر را همین غربی‌ها کشتند. این‌ها تمدنی، عدلی، عقلی، فضیلتی و نمودن و فرهنگی نیاوردند و نظیر ایران و ایرانی باتمدن و سابقه نیستند و قبل از کشف کریستف کلمب آن طرف آب بودند و خبری از آن‌ها نبود.

*در این مذاکرات کسانی که از مسجد و حسینیه‌ها به رهبری رهبر انقلاب و مراجع و علما و با دعای ملت حرکت کردند. این مذاکرات ما به غربی‌ها فهماند که با جنگ نمی‌شود جهان را اداره کرد و قلم است که جهان را اداره می‌کند و این را فهمیدند که به این مذاکره تن دادند.ان‌شاءالله خطوط قرمزی ایران اسلامی که مجلس نیز الزام کردند در این توافق رعایت شده باشد. اگر غربی‌ها به عقل بیایند این مذاکره پیام‌آور صلح در خاورمیانه باشد و به این جنگ‌های نیابتی که سالیان متمادی صدام را وادار کردند تا به کشورهای اسلامی حمله کنندو الآن نیز آل سعود را وادار کرده‌اند، به ملت مظلوم یمن ظلم کند، خاتمه دهند.

*قرآن و عترت مهم‌ترین عاملی که می‌تواند جهان را به عدل و صلح و عقل برساند. وگرنه این جنگ‌هاهمیشه بود مرحوم کلینی نقل می‌کند که در یکی از این صحنه‌های نبرد آب مانعی بین بین وجود مبارکحضرت و ارتش اسلامی ایجاد شد که حضرت تنها و مشغول استراحت بود. یکی از دشمنان فرصت را مغتنم شمرد و آمد از این فرصت سوءاستفاده کند و شمشیر را بالای سر حضرت کشید و گفت چه کسیالآن تو را یاری می‌کند. حضرت فرمود: «بین شمشیر تو و گردن من، قدرت غیبی خدا فاصله است.»؛ او تا آمد شمشیر را پایین بیاورد و فشار آورد، شمشیر سر خورد و خودش یک طرف و شمشیر یک طرف دیگر افتاد. حضرت برخاست و گفت: «حالا چه کس تو را نجات می‌دهد؟» و بعد فرمودند:«برخیز و برو، بخشیدمت».

*این دین است که هم داخل خود را حفظ می‌کند و هم پیام صلح و دوستی برای جهانیان دارد و آن‌ها را به عقل و علم دعوت می‌کند و امیدواریم نه تنها  ۱ + ۵ بلکه ۲ + ۵ و غیره و کلاً همه کشورهای غربی به عقل بیایند و به این جنگ‌های مستقیم و نیابتی خاتمه دهند و ثروت‌هایشان را صرف ساختن سلاحکشتار جمعی نکنند.

گفتنی است حضرت آیت لله جوادی آملی با اتمام دروس حوزه های علمیه در ایام تابستان مهمان اهالی شهرستان دماوند می باشد .

۳۱ تیر ۱۳۹۴ ۰۹:۱۶

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید