سرویس مرکز رسیدگی به امور مساجد
سخنرانی آیت الله خاتمی در مراسم ویژه مسجد جامع قلهک

از بررسی کارکردهای مسجد تا تمجید از مقام آیت الله انواری

(سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶) ۰۸:۵۸

امام جمعه موقت تهران ضمن تجلیل از مقام آیت الله انواری (رئیس اسبق مرکز رسیدگی به امور مساجد) گفت: مسجد باید پایگاه مقابله با جریانات انحرافی مدرن و سنتی باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد،  مراسم گرامیداشت روز جهانی مسجد، تجلیل از مقام مرحوم آیت الله انواری و یادبود شهید مدافع حرم زنده‌یاد حججی، شامگاه دوشنبه سی ام مردادماه با حضور پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی، آیت الله احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و حجت الاسلام والمسلمین سعیدی متولی مسجد جامع قلهک برگزار شد.

در این مراسم آیت الله خاتمی که به عنوان سخنران ویژه مراسم حضور داشت پس از عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جواد(ع)، ضمن تمجید از مقام شامخ مرحوم آیت الله انواری(رئیس اسبق مرکز رسیدگی به امور مساجد) گفت: مرحوم آیت الله انواری فردی انقلابی بود که در دوران سیاه ستم‌شاهی ده سال در زندان مورد شکنجه قرار گرفت.

وی در ادامه با گرامیداشت سالروز جهانی مسجد، بیان داشت: 48 سال قبل در چنین روزی مسجد الاقصی به دست صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد و بر اساس تصمیم سازمان کنفرانس اسلامی، این روز به نام «روز جهانی مسجد» ثبت شد.

امام جمعه موقت تهران با پرداختن به زندگی امام جواد(ع)، اظهار داشت: امام رضا(ع) در خصوص ولادت فرزند خود فرموده‌اند که ولادت امام جواد(ع) مبارک‌ترین مولود است.

وی ادامه داد: در اینجا این سوال مطرح می‌شود که مگر ولادت پیامبر(ع) و امام علی(ع) را نمی‌توان بهترین مولودها دانست؟ واقعیت امر این است که امام جواد(ع) با ولادت خود به یک جریان پایان داد و همین دلیلی بر مبارک‌ترین مولود شد.

استاد برجسته حوزه‌های علمیه با تشریح تاریخ شیعه، یادآور شد: پس از شهادت امام کاظم(ع) جریانات انحرافی متعددی تشکیل شد با نام حمایت از امام شهید، به مقابله با امام عصر(امام هشتم) پرداخت. در آن زمان جریانی به نام «واقفیه» شکل گرفت که سر دسته این جریان سه نفر از کسانی بودند که در زمان امام کاظم(ع) مسؤول جمع‌آوری سهم امام معصوم بودند.

وی ادامه داد: این سه نفر به دلیل انحراف خود از خط امامت و دل بستن به وسوسه‌های شیطان تلاش کردند که سهم امام رضا(ع) را بالا بکشند. استدلال غلط آنها نیز این بود که امام کاظم(ع) همان امام غایب است که شهید نشده و تنها در دوران غیبت به سر می‌برد.

آیت الله خاتمی با یادآوری دوران سخت امامت امام هشتم شیعیان، بیان داشت: دوران خلافت امام رضا(ع) به حدی سخت بود که حتی برخی از یاران نزدیک ایشان به امامت آن حضرت شک می‌کردند، هرچند که همواره با پاسخ امام معصوم شک آنها برطرف می‌شد، اما باید توجه داشت زمانی که غبار فتنه همه جا را در بر می‎گیرد، دیگر نمی‌توان به تک‌تک افراد پاسخ داد.

وی گفت: این از جریانات انحرافی پس از شهادت امام صادق(ع) نیز شکل گرفت و امامت را مورد هجمه قرار داد.

آیت الله خاتمی با یادآوری دوباره مبارک‌ترین مولود از نظر امام رضا(ع) گفت: به این دلیل ولادت امام جواد(ع) مبارک‌ترین مولود است که ورود ایشان به عالم به یک جریان انحرافی پایان داد، زیرا جریانات انحرافی مدعی بودند که امام رضا(ع) به دلیل شرایط حصر، اصولا فرزندی ندارد، اما امام معصوم وعده ولادت فرزند خود را داد و تولد امام جواد(ع) تمام نقشه‌های فتنه‌گران را از بین برد.

آیت الله انواری اهل تقوا بود

آیت الله خاتمی در بخش دیگری از سخنرانی خود با تمجید از منش رفتاری مرحوم آیت الله انواری، ابراز داشت: مرحوم انواری 4 ارزش قرآنی را داشت که عبارت بودند از؛ «تقوا»، «جهاد»، «علم و دانش الهی» و «جهاد در غربت اسلام».

وی اضافه کرد: مرحوم انواری علاوه بر اینکه یک تحصیلکرده حوزوی بود، در دوران پیش و پس از انقلاب تمام وجود خود را وقف جریان انقلاب اسلامی کرد و فقط ده سال در بدترین دوران طاغوت مورد شکنجه قرار گرفت.

وی تاکید کرد: باید نسل امروز ما با مراجعه به «موزه عبرت» به تاریخ انقلاب مراجعه کند و بداند چه فشارهای بر نسل اول انقلاب وارد و تحمیل شد.

وی تصریح کرد: برخی از جریان انقلاب بریدند و در برابر مقام معظم رهبر ی ایستادند، اما امثال مرحوم انواری تمام وجود خود را در خدمت ولایت و انقلاب قرار داد. باید توجه داشت که آنهایی که پس از انقلاب از جریان انقلاب و ولایت جدا شدند، «واقفیه مدرن» را شکل دادند.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: در کنار تمام خدمات مرحوم انواری، باید به تلاش وی در احیای امور مساجد و همچنین مسجد جامع قلهک اشاره کرد.

وی گفت: امروز دو بینش در خصوص مسجد وجود دارد که یکی فقط کارکرد مسجد را در گرو عبادت معمولی روزانه می‌داند، اما مسجد باید جایی باشد که؛ اهل تدین در آن گردهم بیایند، جلسات مختلف رفع شبهات دینی در آن شکل بگیرد، تمام سوالات مختلف شرعی مردم در آن پاسخ داده شود و از همه مهم‌تر؛ از پایگاه مسجد با جریانات انحرافی مدرن و سنتی مقابله گردد.

آیت الله خاتمی در پایان با تجلیل از رشادت شهید مدافع حرم(حججی) گفت: مسجد در طراز انقلاب و اسلام امثال حججی را می‌سازد. حتی رهبر انقلاب نیز در خصوص این شهید فرموده‌اند که در دوران مدرنی که بسیاری از فضاهای واقعی و مجازی ما را احاطه کرده‌اند، حججی می‌تواند به عنوان یک «حجت» باشد.

گفتنی است آیت الله خاتمی در این مراسم به صورت ویژه از خدمات و اقدامات حجت الاسلام والمسلمین سعیدی امام جماعت مسجد جامع قلهک تشکر و قدردانی کرد.
بزرگداشت آیت الله انواری  10
بزرگداشت آیت الله انواری  9
بزرگداشت آیت الله انواری  8
بزرگداشت آیت الله انواری  7
بزرگداشت آیت الله انواری  6
بزرگداشت آیت الله انواری  5
بزرگداشت آیت الله انواری  4
بزرگداشت آیت الله انواری  3
بزرگداشت آیت الله انواری  2
بزرگداشت آیت الله انواری  1

تعداد بازدید : ۱,۰۳۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید