سرویس مرکز رسیدگی به امور مساجد
از پیام آیت‌الله مکارم تا اظهارات سردار سلیمانی

گزارش کامل برگزاری پانزدهمین اجلاس روز جهانی مسجد

(یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶) ۱۸:۴۳

پانزدهمین اجلاس روز جهانی مسجد، یکشنبه صبح 29 مرداد ماه به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد با حضور سراسری ائمه جماعات استان تهران و با سخنرانی فرمانده سپاه قدس، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد و تقدیر از خانواده شهید مدافع حرم حججی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد، مشروح برگزاری پانزدهمین اجلاس روز جهانی مسجد را می خوانید:

 

پیام آیت الله مکارم شیرازی

  آیت الله مکارم شیرازی با صدور پیامی به مناسبت اجلاس روز جهانی مسجد، تاکید کرد که حفظ اسلام و حفظ قبله اول مسلمین و حفظ عظمت و وحدت کشورهای اسلامی از اهداف مشترک جهان اسلام باید باشد.

وی در این پیام آورده است:

می‌دانیم در سال ۱۹۶۹ و روز ۲۱ آگوست که مصادف با ۳۰ مرداد ۱۳۴۸ بود، یک جوان مسیحی را تحریک کردند که مسجدالاقصی را آتش بزنند و این آتش سوزی دامنه پیدا کرد و قسمت عمده سقف مسجدالاقصی را سوزاند. همان مسجدالاقصایی که قبله اولین مؤمنین است، همان مسجدالاقصایی که مبدأ معراج پیامبر(ص) است؛ «سُبْحانَ الَّذی أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى‏». صریح قرآن مسجدالاقصی به عنوان مسجد که مورد احترام مسلمانان است، نام برده شده است.

حقیقت این است که غربی‌ها منطق خاورمیانه را یک منطقه پر در آمد و پرمحصول و حساس برای خودشان می‌دانند. برای اینکه در این سلطه پیدا کنند، آمدند رژیم غاصب اسرائیل را در آنجا قرار دادند. از آن سر دنیا افرادی که بیگانه نسبت به این سرزمین بودند، آمدند و صاحبان آن سرزمین را بیرون کردند.

می‌دانیم برنامه این بود که اینها بیایند از نیل تا فرات همه را تحت نفوذ قرار دهند و این رژیم اسرائیل در سرزمین اسلامی گسترش دهند و تمام منطقه را زیر سلطه خود قرار دهند. الحمدلله مردم فلسطین، مردم لبنان در مقابل آنها ایستادند. به خصوص مردم مسلمان ایران با تشکیل حکومت اسلامی خط بطلان بر برنامه‌های آنها کشیدند و جلوی دشمنان را گرفتند و الان اسرائیل در منطقه دارد منزوی می‌شود. مخصوصاً بعد از جنگ ۳۳ روزه لبنان یک تو دهنی محکم از حزب الله خورد و قدرت نفوذناپذیرش در هم شکست و روز به روز هم مطمئن باشید منزوی‌تر می‌شوند.

مردم مسلمان باید از مذهب مختلف دست به دست هم دهند؛ هرچه باشد هدف واحد مشترکی دارند؛ حفظ اسلام و حفظ قبله اول مسلمین و حفظ عظمت و وحدت کشورهای اسلامی از این اهداف مشترک است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری: جایگاه ائمه جماعات را بازشناسی کنیم/ شهدای ما تربیت یافته مساجدند

حجت الاسلام حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در این مراسم گفت: اجلاس جهانی روز مسجد در فضای نورانی ماه ذیقعده با نام حضرت امام رضا(ع) همراه بوده است. در آستانه سالروز شهادت امام جواد(ع) و دهه کرامت فرصت مغتنمی پیش آمد تا از فضای نورانی این ماه در مساجد استفاده شود. این فرصت با ایام حج نیز همراه است، امیدواریم امسال حج ابراهیمی با صلابت و شکوه برگزار شود و شاهد باشیم که این مراسم عظیم و حیات بخش بدون موانع پلید برگزار شود.

وی افزود: یاد حجاج شهید سال های ۶۶ و ۹۴ را گرامی می داریم. اجلاس امروز در فضایی برگزار می شود که جامعه معطر به عطر شهادت و ایثار مدافعان حرم است، مخصوصا شهید سرافراز محسن حججی که همه جا سخن از اخلاق و نورانیت این شهید است. ما نیز مناسب دیدیم روز جهانی مسجد را که به تعبیر رهبری روز ضدصهیونیستی است از عالمان کشور دعوت کنیم. همچنین از کسی که اسم او روشن کننده دلهاست، حاج قاسم و بچه هایش که پدیده الهام بخش برای کشورها و جهان اسلام هستند.

حاج علی اکبری ادامه داد: این شخصیت سلحشور نماد تدبیر و نماد دشمن شکنی است. قاسم سلیمانی حلقه وصل شهیدان دفاع مقدس با جوانان کنونی کشور است. حاج قاسم و بچه هایش تنها متعلق به ایران نیستند و همه جا هستند. امتداد این حرکت نورانی در آفریقا، نیجریه، اروپا و آمریکاست. بچه های قاسم همان بچه های امام خامنه ای هستند که مجاهد، سلحشور، عاشقانه و صادقانه اند.

رئیس رسیدگی به امور مساجد خاطرنشان کرد: صدا و سیما احیاکننده هویت ملی و حافظ دستاوردهای انقلاب و پیشبرد اهداف آن است و نگاه مسجدی دکتر علی عسگری امیدبخش است. تشکیل قرارگاه مسجد در صدا و سیما از کارهای تازه ایشان است. ما باید در محور فرهنگسازی از ظرفیت رسانه رسانه ملی در راستای اهداف مسجد استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: جایگاه رفیع امامت و ائمه جماعت در جامعه، علما، دین و روحانیت را در جامعه باید جدی گرفت. باید جایگاه امام جماعت را دوباره بشناسیم. مسجد پایگاه فعالیت های اجتماعی است و نقش احیاکننده دارد. باید کمبودهای آن را جبران کنیم، باید مسجد در برابر هجوم ناجوانمردانه دشمن کانونی باشد برای حفظ هویت دینی مردم و سنگری باشد به تعبیر امام(ره) در ترویج سبک زندگی. مسجد باید انقلابی باشد نه سکولار.

رئیس رسیدگی به امور مساجد افزود: مسجد اگر از جلوه و سیمای انقلابی که نماد اسلام ناب است فاصله بگیرد، دشمن از آن ترسی نخواهد داشت. نگرانی دشمن از مسجدی است که معجزه می کند و سینه سپر می کند در برابر دشمنان. امثال شهدای عزیز ما کجا تربیت شده اند؟ همه شهدای عزیز ما تربیت یافته مسجدها هستند. به تعبیر حضرت آقا مسجد باید برقرار باشد، یعنی نماز جماعت سه وقت در مسجد باشد. این برقرار بودن مسجد را با یک لطافتی ایشان به ما یادآوری کردند.

وی ادامه داد: به حمدالله حرکت ما طی ۵ سال گذشته کاملا منطبق بر همین رهنمودها بوده است. این رهنمودها ما را به روز کرده است. باید همین امسال برنامه سوم خودمان را برای مساجد تبیین کنیم. عزیزان ما کارهای خوبی انجام داده اند. هر مسجدی طبق همین قواعد باید برای خودش برنامه ریزی کند. ما حتما باید برای مسجدها برنامه کوتاه مدت و بلندمدت داشته باشیم، به این ترتیب است که می توانیم به وحدتمان برسیم. ما هم در محور تقویت حوزه کارگزاری مسجد، بخش آموزش، جایگاه امامت، پیشرفت های خوبی داشته ایم.

وی گفت: سازماندهی ائمه جماعت در نواحی در دستور کار ماست. در بخش خادمان و امنا طرحهایی در دست است. مسئله خادمان و آموزش آنها خیلی جدی است. در بخش فرهنگسازی برنامه داریم. اقداماتی که شما انجام داده اید باید با قوت ادامه پیدا کند. در بخش نهج البلاغه هم همین طور. مهندسی افکار عمومی که در دست اقدام است با کمک رسانه ملی انجام خواهد شد.

حاج علی اکبری ادامه داد: عزیزان ما تدابیر خوبی را برای ارتقای مدیریت مسجد دیده اند. هم از نظر اداری و هم از نظر مالی باید خیلی با قاعده تر عمل کنیم. این را ما در دستور کار داریم. در ارتباط با هماهنگ سازی دستگاه های دولتی و مردمی ما اقداماتی را در گذشته داشته ایم. این اقدامات کاملا در بخش مردمی بازتعریف خواهد شد. فرضم بر این است که مرکز ما باید خودش را برای این اقدامات تقویت کند.

وی در پایان اظهار کرد: روز جهانی مسجد امسال در وضعی برگزار می شود که در مسجد الاقصی خبرهایی است. همان جریان های ۵۰ سال پیش به نوع دیگری دارد الان انجام می شود. عملیاتی که برای تخریب مسجدالاقصی دارند انجام می دهند. روز جهانی مسجد باید هر سال قوی تر انجام شود. ما به نقطه نبرد نهایی داریم نزدیک می شویم. ما روز شمار گذاشته ایم برای نابودی رژیم صهیونیستی. روز مسجد باید از این وضعیت فعلی خارج شود. من از دسته های مختلف خواهش می کنم که یک کار فراگیر انجام دهیم. فقط ما بودیم که روز جهانی مسجد را برگزار کردیم، ولی آن وجه لازم را نداشته است. من از سازمان فرهنگ ارتباطات، سپاه قدس، مجمع جهانی اهل بیت، مجمع تقریب، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و دیگر عزیزان تشکر می کنم. ان شاء الله بتوانیم این کار را با نهادها و تشکل های گوناگون ادامه دهیم.

رئیس سازمان صدا و سیما در اجلاس روز جهانی مساجد: مساجد نقش تمدن‌ساز دارند / روحانیت به مسجد حیات می‌بخشد و آن را تکامل می‌دهد

عبدالعلی علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما در پانزدهمین دوره اجلاس روز جهانی مسجد که با حضور حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد و ائمه جماعات استان تهران و خانواده شهید حججی در سالن الزهراء سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، در بیان اهمیت مسجد گفت: مساجد، مرکز هویت و انسان‌سازی در تاریخ هستند؛ هرچند ممکن است اکنون تحولاتی رخ داده باشد، اما در گذشته مرکز علم و دانش و بخش حیاتی جامعه و مرکز رسیدگی به امور حساس مردم بود.

وی با بیان اینکه روح مساجد، روحانیت است، گفت: روحانیت در ارتقای مساجد نقش اساسی دارند. روحانیت به مسجد حیات می‌بخشد و آن را تکامل می‌دهد؛ بنابراین مسجد خوب یعنی روحانی خوب.علی عسگری با اشاره به اینکه مساجد قلب جامعه هستند، افزود: اگر مساجد حالشان خوب باشد، حال شهر و روستا بهبود خواهد یافت و برعکس اگر رکود داشته باشد، جامعه به رکود کشیده می‌شود.

رئیس سازمان صدا و سیما با توجه به نقش تمدن‌ساز مساجد گفت: مساجد نقش تمدن‌ساز دارند؛ قله‌های خوبی ما از مساجد شکل گرفت. اگر تاریخ را مطالعه کنیم شاهد خواهیم بود هویت بزرگان از این اماکن مقدس شکل گرفت.علی عسگری، با اشاره به نقش مساجد در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: وقت انقلاب آغاز شد، مساجد محل شکل‌گیری بسیج و بزرگ‌ترین نهضت‌های مردم بودند و در دوران دفاع مقدس نیز نقش خود را به خوبی ایفا کردند.

وی با بیان اینکه استکبار برای تخریب این پایگاه‌های مقدس برنامه‌ریزی کرده است، گفت: امروز ما در معرض سخت‌ترین تهاجم‌های فرهنگی از سوی دشمنان هستیم. استکبار می‌داند برای تخریب یک جامعه باید فرهنگ آن را تخریب کند و فرهنگ مسلمانان از مساجد شکل می‌گیرد؛ لذا به دنبال ضربه زدن به این مراکز مقدس هستند.

علی عسگری با اشاره به برنامه صدا و سیما برای ارتقای مساجد گفت: امروز نقش مساجد باید بازتعریف شود. یک زمانی مساجد، رسانه‌های اصلی مردم بودند و هر زمانی می‌خواستند به مطلبی دست یابند، از طریق این اماکن پیام‌ها را دریافت می‌کردند. اکنون که تکنولوژی رشد چشم‌گیری یافته است ما نیز بنا گذاشتیم رسانه‌ای برای مساجد باشیم، لذا در این راستا برای ارتقای مساجد در صدا و سیما «قرارگاه مساجد» شکل دادیم که توسط حجت‌الاسلام موسوی مقدم اداره می‌شود و مأموریت این امر را به شبکه اول واگذار کردیم.

سردار قاسم سلیمانی: پیروزی در جنگ هشت ساله را مدیون مسجد هستیم / مسجد حیات دینی، سیاسی و اجتماعی عالم اسلام است


سردار قاسم سلیمانی در جمع ائمه جماعات استان تهران که به مناسبت روز جهانی مسجد گرد هم جمع شده بودند، با اشاره به حضور پدر همسر شهید حججی در این مراسم گفت: این شهید عصاره مسجد است در تصویر اسارت شهید حججی دو چهره را می‌بینیم: آن چهره‌ای که می‌خواهد ذبح کند، آن چهره‌ای که می‌خواهد ذبح شود. هر دو ثمره مسجد هستند خبیثی که پشت سر حججی قرار دارد، ثمره مسجد است، همه دعوای ما در عالم بر سر یک مسجد یعنی مسجد الاقصی و همه وحدت ما نیز بر سر یک مسجد یعنی مسجد الحرام است که می‌تواند جهان اسلام را به وحدت برساند.

سردار سلیمانی مسجد را حیات دینی، سیاسی و اجتماعی عالم اسلام برشمرد و گفت: ما در عالم اسلامی سه نوع مسجد داریم و ثمره‌های این سه نوع مسجد را نیز می‌بینیم که در کشور ما نیز هر سه نوع نیز وجود دارد؛ مسجدی است که آگاه سازی و تربیت می‌کند و در دو بعد از اسلام دفاع می‌کند؛ یکی بعد فرهنگی و دینی و ایجاد رای در مردم برای مقابله با تهاجم فرهنگی که پیچیده‌تر از دیروز و وسیع‌تر و ناپیداتر شده است. این مسجد همزمان با مقابله، مدافع فرهنگی و ایثارگر و فداکار نیز تربیت می‌کند.

 وی ادامه داد: تربیت مدافع فرهنگی، ایثارگر و فداکار در دولت‌ها و ساختارهای دولتی محقق نمی‌شود بلکه در مسجد محقق می‌شود ما پیروزیمان را در جنگ هشت ساله مدیون مسجد هستیم. البته منظور پیکره مسجد نیست، بلکه منظور امام جماعت است که امروز مقام معظم رهبری در راس امامان جماعات مساجد حضور دارند.

 سردار سلیمانی در تشریح ویژگی‌های دومین نوع مسجد در جهان گفت: کارکرد یک مسجد دیگر ایجاد روح بی‌توجهی و بی‌انگیزگی در جامعه است امام جماعت این مسجد نگاه می‌کند به مامومین که ببینند از چه چیزی خوششان می‌آید آن وقت همان مطلب را می‌گوید.

 وی سومین نوع مسجد را مسجدی عنوان کرد که همچون ماشین است و ائمه تکفیری بر آن سوارند و نتیجه‌اش تولد داعش و جبهه النصره است.

سردار سلیمانی ادامه داد: ما با دو درگیری و خطر مواجهه‌ایم خطر داخلی که فتنه مذهبی است و خطر خارجی که تهاجم گسترده‌ای است؛ ‌این دشمن کاری به تعداد نمازگزاران ندارد بلکه به محتوای که به نمازگزاران ارائه می‌شود کار دارد.

وی با اشاره به اینکه در اردن و مصر مساجد بسیاری وجود دارند اما کمی آن طرفتر مردم از بی داروی و بی غذایی در غزه می‌میرند گفت: یک نوع بی خبری و بی خیالی در این مساجد وجود دارد.

سردار سلیمانی در ادامه به برجستگی امام راحل نسبت به همه علمای اسلام اشاره کرد و گفت: جسارت تشکیل حکومت اسلامی برای هویت بخشی به همه ارکان دین برجستگی‌ای خاص امام بود. خدمت امام(ره) با کار هیچ‌کس قابل مقایسه نیست اکنون ما در کشور خودمان با رشد الحاد گری و لااوبالی‌گری مواجهه هستیم چه کسی را باید مسئول بدانیم؟
 
وی ادامه داد: اگر نگاه ما به مسجد به عنوان امام جماعت صرفا نگاه به محیط داخل مسجد باشد و بخواهیم فقط تعداد افرادی که داخل مسجد هستند را حفظ کنیم اشتباه کرده‌ایم و باخته‌ایم. مسجد مثل یک قرارگاه است و باید تمام اطراف مسجد را مد نظر قرار داد. بی حجاب، با حجاب، اصولگرا، اصلاح طلب، زن، مرد، کودک و ... که در اطراف مسجد زندگی می‌کنند را باید حول یک محور یعنی مسجد متمرکز کرد.

سردار سلیمانی با انتقاد شدید از افراد متدین و حزب اللهی که صرفا در گروه‌های خود افراد هم دیدگاه و هم رای خود را می‌پذیرند گفت: وقتی یک فرد با چند شغل امام جماعت مسجد می‌شود و با خستگی به مسجد می‌رود چطور می‌تواند محیط اطراف مسجد را حفظ کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما شهدای زیادی داریم که ذبح شده‌اند خداوند بعضی وقت‌ها برای بزرگ کردن یک موضوع یک اتفاق و یک شخص را مطرح می‌کند ما باید از همه شهدای که ذبح شده‌اند تقدیر کنیم.


از رونمایی از ۲ محصول با موضوع مسجد تا تقدیر از خانواده شهید مدافع حرم «محسن حججی» و حاج قاسم سلیمانی


در پانزدهمین دوره اجلاس روز جهانی مسجد که با حضور سردار قاسم سلیمانی، خانواده شهید حججی، علی عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما، حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد و ائمه جماعات استان تهران در سالن الزهراء سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد ، دو محصول با موضوع مسجد رونمایی شد.

در این مراسم از کتاب «مسجدهسته مقاومت» که تولید مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران است، رونمایی شد. این کتاب شرحی از سخنان سال گذشته مقام معظم رهبری در روز جهانی مسجد است. «مسجدهسته مقاومت» کتابی چند رسانه‌ای است که یک سایت پشتیبان نیز دارد.

در این مراسم از خانواده شهید مدافع حرم شهید محسن حججی با اهدای لوحی توسط سردار سرلشکر قاسم سلیمانی تقدیر به عمل آمد. هم‌چنین با اهدای لوحی توسط خانواده شهید مدافع حرم شهید محسن حججی از زحمات سردار سرلشگر قاسم سلیمانی تقدیر به عمل آمد.

همچنین در ادامه این مراسم از سایت «مسجد کالا» نیز رونمایی شد که شامل فهرست نیازمندی‌های مساجد است. این سایت از یک سو با هدف شناخت محصولات با کیفیت، مناسب و مورد نیاز مسجد برای اهالی مسجد و از سوی دیگر جهت معرفی محصولات تولیدکنندگان به مساجد طراحی شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از امکانات این سایت به آدرس http://masjedkala.ir مراجعه کنند.

اجلاس روز جهانی مسجد 20
اجلاس روز جهانی مسجد 19
اجلاس روز جهانی مسجد 18
اجلاس روز جهانی مسجد 17
اجلاس روز جهانی مسجد 16
اجلاس روز جهانی مسجد 15
اجلاس روز جهانی مسجد 14
اجلاس روز جهانی مسجد 13
اجلاس روز جهانی مسجد 12
اجلاس روز جهانی مسجد 11
اجلاس روز جهانی مسجد 10
اجلاس روز جهانی مسجد 9


اجلاس روز جهانی مسجد 8
اجلاس روز جهانی مسجد 7
اجلاس روز جهانی مسجد 6
اجلاس روز جهانی مسجد 5
اجلاس روز جهانی مسجد 4
اجلاس روز جهانی مسجد 3
اجلاس روز جهانی مسجد 2
اجلاس روز جهانی مسجد 1

تعداد بازدید : ۱,۳۶۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید