سرویس مرکز رسیدگی به امور مساجد
نوه آیت‌الله شاه‌آبادی: / مسجد برقرار (31)

فضیلت خدمت به مسجد برای مردم تبیین شود

(یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶) ۱۱:۰۹

حجت‌الاسلام شاه‌آبادی درباره اهمیت خدمت به مسجد گفت: اگر روایاتی که درباره مسجد و ارزش آن نزد خداوند وجود دارد، به خوبی برای مردم تبیین شود، واضح است که همان اندازه اشتیاقی را که نسبت به خدمت حرم‌ها دارند، نسبت به خدمت مساجد نیز خواهند داشت.

به گزارش ستاد خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد علی شاه آبادی، امام جماعت مسجد الائمه زعفرانیه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا در رابطه با خدمت افتخاری و خودجوش در مساجد گفت: این امر کاری بسیار زیبا و خداپسندانه است ولی در مقابل مطرح شدن این مسأله آنطور که باید و شاید استقبال زیادی را شاهد نبودیم.

وی در پاسخ به این سؤال که چه کارهایی باید انجام شود تا این فرهنگ به یک ارزش تبدیل شده و مردم به انجام آن ترغیب شوند، گفت: تأثیر ائمه جماعات در جذب و ایجاد اشتیاق با گسترش فعالیت‌های دینی و فرهنگی مسجد به خصوص در ایام ماه مبارک رمضان قطعاً کارساز خواهد بود. از سوی دیگر خود ائمه جماعات باید در برنامه‌های جزئی مسجد مشارکت داشته باشند. مثلاً مردم وقتی شاهد نظافت و شست‌وشوی مسجد توسط امام جماعت مسجد می‌شوند، آن‌ها نیز مشتاق به انجام این کار می شوند.

نوه گرامی آیت‌الله شاه‌آبادی در پاسخ به این سؤال که بی‌تفاوتی به خدمت در مساجد محلات و شهرها از کجا نشأت می‌گیرد، گفت: اگر روایاتی که در باب مسجد و ارزش و اعتبار آن نزد خداوند متعال وجود دارد، به خوبی برای مردم مطرح و تبیین شود، واضح است که مردم همان اشتیاقی را که نسبت به خدمت حرم‌ها دارند، نسبت به خدمت مساجد نیز نشان خواهند داد.

حجت‌الاسلام شاه آبادی با اشاره به جا نیفتادن اهمیت این مسأله برای مردم، تصریح کرد: ما برای خدمت در حرم امامان و امام زاده‌ها، بسیار در جلسات مساجد و حرم‌ها صحبت کردیم، اما شاید بر موضوع خدمت به مساجد آنطور که باید و شاید نپرداخته‌ایم ولی در این زمینه نیز باید بیشتر توجه و تأکید داشته باشیم؛ بدیهی است که کم بودن اهمیت آن از نگاه مردم به دلیل نپرداختن به این موضوع و پایین بودن اطلاعات و آگاهی مردم است؛ چرا که توجه امام جماعت به یک موضوع و تأکید روی آن، توجه و تأکید اهالی مسجد را به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین در باب خدمت به مسجد، گفت: در فضیلت‌های مسجد نظیر روشن نگه داشتن چراغ و تمیز کردن مسجد باید روایات به گونه‌ای مطرح شود که در اهالی مسجد اشتیاق برای خدمت به خانه خدا افزون شود.

این کارشناس امور مذهبی در پاسخ به این سؤال که آیا حضور بانوان در مساجد در حال حاضر کافی است و یا باید بیشتر روی این مسأله کار شود، گفت: بعضی اوقات حضور این قشر در مسجد حتی در نماز صبح، بیشتر از آقایان احساس می‌شود. البته خیلی بهتر است که چند نفر از بانوان فعال و مؤفق در امور مسجد، به جلسات هیئت امنا دعوت شده و از نظرات و ایده‌های آن ها نیز استفاده شود.

حجت‌الاسلام شاه آبادی در بیان اینکه مساجد چگونه می‌توانند با توجه به افزایش فضاهای مجازی و تأثیرات آن‌ها در جامعه، فرهنگ ایرانی و اسلامی را حفظ و ارتقا دهند، گفت: با تقویت کانون‌های مساجد و ورود بیشتر ائمه جماعات در این زمینه و تأکید به امور تربیتی به عنوان محور اصلی فعالیت‌های جوانان اثر فوق العاده‌ای خواهد داشت؛ لازم و ضروری است، ائمه جماعات، متخصص در برقراری ارتباط با جوانان و پیگیر امور آن‌ها باشند.

تعداد بازدید : ۲,۰۱۸

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید