اخبار

شهید حجت ‏الاسلام و المسلمین سید مرتضى آیت ‏اللهى طباطبائى

امام جماعت مسجد خرقانى

از یزد تا نجف

ایشان در سال 1301 در روستای مزرعه آخوند از توابع یزد دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی خود را در وطن اصلی خود گذراند و تا 16 سالگی در آن­جا به کشاورزی مشغول بود. با مردم زحمت­کش و مستضعف جامعه نشست و برخواست داشت و با کمبودها و دردهایشان آشنا بود و در حد توان و استطاعت، یاری­دهنده و مرهم زخم­های روحی و روانی آنان بود.

سپس به قم عزیمت کرد و دروس علوم اسلامی را در آن­جا فراگرفته، برای ادامه­ تحصیل به نجف عازم شد. او حدود هشت سال نزد عالمانی همچون «آیت­ الله خوئی»، «آیت­ الله حکیم» و «آیت­ الله هاشمی شاهرودی» به فراگیری فقه و اصول همت گماشت و دروس خارج را از استادان بزرگ فرا گرفت. با توشه­ ای عظیم برای تبلیغ به تهران بازگشت. وی در دوران سربازی، شب­ها محرمانه به سخنرانی دعوت می­شد و وعظ و خطابه را از آن موقع آغاز نمود.

 

ذاکر امام حسین(ع)

وی فردی مومن و متقی بود و اکثر اوقات با وضو بود و به خواندن کلام مجید و گفتن ذکر اشتغال داشت. بسیار مهمان­دوست، مردم­ دار و خوش­ خلق بود. همواره اهل نماز شب و شب­ زنده­ داری بود و علاقه­ زیادی به اهل بیت(ع) و به خصوص امام حسین(ع) داشت و همواره خود را خدمتگذار و ذاکر جدش حسین بن علی(ع) می­دانست. مراسم روضه به صورت هفتگی در منزلش برگزار می­ شد و در دهه­ آخر ماه صفر نیز مراسم مفصلی در سوگ امام حسین(رع) برگزار می­ کرد.

 

در مسجد خرقانی

در سال 1330 امام جماعت مسجد خرقانی واقع در خیابان بهار شد و چون مسجد خرقانی قدیمی بود، آن را کاملا بازسازی نموده و تا آخر عمر، در همان­جا به اقامه­ نماز جماعت پرداخت.

وی در مبارزه علیه طاغوت نیز پیشگام بود و مردم را برای شرکت در راهپیمایی­ ها ترغیب می­ نمود. خودش نیز در اجتماعات و راهپیمایی­ های انقلاب، لباس شهادت به تن می­کرد و دوشادوش مردم و در کنار آیت­ الله طالقانی دیده می­ شد. ایشان در سال 1345 دستگیر و راهی زندان شد و بعد از آزادی نیز، از تلاش برای مبارزه دست برنداشت تا این­که درسال 56 دوباره به دست ساواک زندانی شد.

 

اولین شرکت تعاونی

ایشان همواره نسبت به نیازمندان و افراد بی­ بضاعت حساس بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شرکت تعاونی مسجد خرقانی را تاسیس نمود که از نخستین شرکت­های تعاونی مساجد بود. وی همچنین سال­های زیادی، روحانی و سرپرست کاروان حج بود. عده­ای از خانواده­ های بی­ بضاعت و جنگ­ زده را تحت سرپرستی خود گرفته، به امور آن­ها رسیدگی می­ کرد، تا این­که بعد از چندین سال مبارزه و افشاگری علیه ضدانقلاب، سرانجام در ساعت پنج و نیم بامداد روز نهم شهریور 1360 در نزدیکی منزل خود به دست منافقین کوردل به رگبار بسته شد و به مقام رفیع شهادت نائل گردید تا به دیدار معبود بشتابد.

 

۲۱ اسفند ۱۳۹۲ ۰۸:۵۲

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید